📻 STOP! Nie bądź dzban, odmawiaj w sklepie, gdy ci ładują w folię

Australia zmniejszyła zużycie plastiku o 80% – i to tylko w 3 miesiące!

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Hubert Augustyniak…

..lub (opcjonalnie) Danuta Stachyra

 

Australia wypowiedziała wojnę jednorazowym torbom plastikowym. Nie ma opłat, nie ma biodegradowalnych reklamówek. Foliówek po prostu w supermarketach już nie znajdziesz. Efekt? Powalający.Kraj na końcu mapy, który stale odczuwa zmianę klimatu, objawiającą się umieraniem rafy koralowej czy pożarami (ostatnie nawiedziły zachodnie wybrzeże), toczy ekologiczne batalie na wielu frontach od wielu lat. Mało kto wie, że początek ruchów zielonych miał miejsce właśnie na australijskim terytorium podczas protestów przeciwko budowie tamy Franklin w Tasmanii w 1983 roku. Tym razem podjął się walki z plastikowymi torbami. I zrobił to z niezwykłą skutecznością.

Latem tego roku dwie największe sieci supermarketów, Coles i Woolworths, ogłosiły całkowity zakaz używania plastikowych toreb jednorazowego użytku w swoich sklepach. Po pierwszych trzech miesiącach obowiązywania zakazu Stowarzyszenie Sprzedawców Detalicznych ogłosiło, że

użycie jednorazowych toreb spadło o 80%.

Obliczono, że w czasie tego kwartału zaoszczędzono aż 1,5 milionów reklamówek, które normalnie byłyby wykorzystane!

Początki nie były łatwe. Australijczycy byli tak zszokowani całkowitym zniknięciem reklamówek, że w supermarketach doszło do licznych podbić. Jeden z rozwścieczonych klientów rzucił się nawet do duszenia sprzedawczyni! Stowarzyszenie pracowników handlu w Australii zaraportowało łącznie 57 pobić pracowników marketów przez żądnych reklamówek kupujących. W reakcji na to wypuściło nawet specjalną kampanię zachęcającą do zachowania spokoju przy ladzie sklepowej.

Ruch australijskich supermarketów daje nadzieję na przyszłość i pokazuje, że stanowcza walka jest niezwykle skuteczna. Wprowadzenie symbolicznej opłaty za torebki plastikowe przy kasie niewiele daje, gdyż bodziec finansowy jest zbyt niski, żeby osiągnąć mierzalny efekt.

Kibicujący akcji nadal czekają na ogólnokrajowy zakaz używania jednorazowych torebek, który zasięgiem objąłby również na razie nieuczestniczącą w przedsięwzięciu, a najbardziej zaludnioną prowincję kraju – Nową Południową Walię.

Poniższa mapa pokazuje coraz bardziej popularny trend całkowitego zakazu wykorzystywania plastikowych torebek obejmujący już 32 kraje na świecie.

Usuń taksonomię zakaz reklamówek w Australii zakaz reklamówek w AustraliiREO POLECA

📻 Bartłomiej Pograniczny: Bakterie, które jedzą plastik