Żółte certyfikaty wrócą jeszcze w tym roku


Wsparcie dla łącznego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła m.in. w elektrociepłowniach biomasowych i biogazowniach zostanie przywrócone. Sejm jest zgodny co do konieczności przedłużenia systemu żółtych i czerwonych certyfikatów. Szczegółami tzw. noweli kogeneracyjnej zajmie się teraz specjalna podkomisja. Projekt trafił już też do Brukseli.

– Potrzebę kontynuacji systemu wsparcia kogeneracji dowiedziano w raporcie Ministerstwa Gospodarki przygotowanym dla Komisji Europejskiej. Wykazała ona, ze wytwarzanie energii w skojarzeniu wzrosło jedynie o 1,4 proc., z 15,6 proc. w 2007 do 17 proc. w 2010 roku. To niewielki przyrost – argumentował wczoraj w Sejmie wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Minister dodał, że kluczowe dla rozwoju rynku jest zapewnienie “przewidywalnej sytuacji administracyjnoprawnej i zapewnienie zaufanie inwestorów” poprzez zachowanie ciągłości obowiązywania systemu, który i tak został już przerwany. Dotychczasowe przepisy, obowiązujące od 2007 do końca 2012 roku, nie zostały bowiem przedłużone na czas.

Podczas wczorajszej komisji gospodarki posłowie zdecydowali o skierowaniu projektu do prac w podkomisji. Ta zbierze się dopiero za dwa tygodnie. To jednak oznacza, że w projekcie można się jeszcze spodziewać zmian. W przeciwnym razie krótka ustawa, składająca się z zaledwie pięciu artykułów, zostałaby przyjęta od razu przez komisję.

O jakie zmiany chodzi? – Projekt się zdezaktualizował, potrzebne są m.in. zmiany w stosunku do terminów – unika odpowiedzi na pytanie reo.pl minister Tomczykiewicz.

Przypomnijmy, że ze wspomnianego raportu Ministerstwa Gospodarki wynika także, iż obecny system wsparcia kogeneracji jest nieefektywny i zapewnia jedynie funkcjonowanie istniejących instalacji. Dlatego resort chciał wprowadzić nowe – pomarańczowe certyfikaty – wspierające świeżo oddawane jednostki. Wsparcie dla nich miałoby zostać zapewnione na stabilnym poziomie, tak aby sprzedaż energii oraz certyfikatów dawała inwestorom łącznie 400 zł/MWh przychodu. Projektowi na poziomie rządu sprzeciwił się jednak arbitralnie resort finansów. Podczas prac sejmowych jego zgoda nie będzie już wymagana.

Ministerstwo poinformowało także, że obecny projekt ustawy jest już rozpatrywany przez Komisję Europejską, która powinna wyrazić zgodę na pomoc publiczną w postaci przyznawania certyfikatów inwestorom. Jej zgoda będzie konieczna, aby system ponownie zaczął obowiązywać.
 

Bartłomiej Derski

Autor jest redaktorem serwisu WysokieNapiecie.pl

Pellet, fot. Alternative Heat/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here