A ZAKŁAD, ŻE NIE ZGADNIESZ? W którym kraju Europy rekordowo temperatury poszły do góry?

Globalne ocieplenie jest faktem

Dziennikarze duńskiej telewizji publicznej (czyli zagadka już rozwiązana) przeanalizowali dane Climatic Research Unit i Hadley Centre for Climate Prediction and Research – dwóch brytyjskich instytutów specjalizujących się w tematyce związanej z ocieplającym się klimatem. Okazało się, że wzrost temperatur w tym małym nordyckim kraju w ciągu ostatnich 30 lat był dwa razy szybszy w porównaniu do reszty globu. 

Od 1999 roku średnia temperatura w Danii zwiększyła się o 1,2 stopnia Celsjusza, podczas gdy w przypadku reszty świata wartość ta wyniosła 0,52 stopnia. Publiczny nadawca telewizyjny poinformował też, że na Svalbardzie średnia temperatura w ciągu 50 lat zwiększyła się aż o 5,6 stopnia. Svalbard leży pomiędzy Morzem Barentsa, a Basenem Arktycznym, daleko za kołem polarnym. Niedawno amerykańscy naukowcy zajmujący się badaniem Arktyki stwierdzili, że region podlega w ostatnich latach drastycznym zmianom, związanym ze wzrostem temperatury wody na północnych krańcach Atlantyku.

Najcieplejszy maj od 71 lat

Meteorolog z TV2 Peter Tanev ocenia sytuację jako niepokojącą. – Co wydarzy się za 20 lat? Mówimy wiele o tym, że zmiana klimatu będzie towarzyszyć dorastaniu naszych dzieci i wnuków, ale te dane pokazują, że zmiany klimatyczne zachodzą tu i teraz – powiedział Tanev. A powody do niepokojów są. Ubiegły rok był drugim najcieplejszym w historii pomiarów w Danii – średnia temperatura była wyższa tylko w 2010 r. Aż 13 z 20 najcieplejszych sezonów w historii to lata po roku 2000.

Lato 2018 było ekstremalnie ciepłe i suche na północy Europy. Już w maju w Danii, a nawet w Norwegii, temperatury w ciągu dnia przekraczały 30 stopni Celsjusza. Norwescy meteorolodzy stwierdzili, że był to najcieplejszy maj od 71 lat w południowo-wschodniej części kraju. Susza i upały w krajach nordyckich, w tym w Szwecji doprowadziły do ruiny wielu gospodarstw rolnych.

A zagrożona jest nie tylko Dania czy Polska. Problem dotyczy krajów będącymi ważnymi graczami na światowych rynku zbóż. W 2010 roku fala upałów wyniszczyła Rosję. Panująca wtedy przez 33 dni z rzędu gorąca (z temperaturą powyżej 30 stopni) i sucha pogoda przyczyniła się do śmierci około 55 tysięcy osób, do ponad 500 pożarów lasów wokół Moskwy i spadku plonów o 30%. Spadek plonów zaowocował drastycznym wzrostem cen żywności na światowym rynku.

📻 REO KOMENTARZ: Dlaczego Afryka głoduje i jak można temu zapobiec?

Dania cechuje się bardzo łagodnym, morskim klimatem. Zimy nie są zbyt mroźne, lata za to – dość rześkie. Choć upały tam się zdarzają, to są niezwykle rzadkie. Globalne ocieplenie to zmienia, przesuwają się strefy klimatyczne na północ, a kurcząca się czapa polarna proces ten potęguje. Przerywając go tylko co jakiś czas, z powodu anormalnego zachowania się prądu strumieniowego.

Topniejące lądolody na Grenlandii i Antarktydzie mogą doprowadzić do zalania nawet całego kraju. A proces ten potęgować będą coraz silniejsze sztormy. Pozostaje więc adaptacja do zachodzących zmian i działania mające na celu szybkie odejście od spalania paliw kopalnych. Niedawne wydarzenia pogodowe w sąsiedniej Szwecji zmusiły nastoletnią uczennicę Gretę Thunberg do protestu, którzy przerodził się w wielkie strajki klimatyczne organizowane przez dzieci i młodzież na całym świecie. Najbliższy – 12 kwietnia w Warszawie.

Za thelocal.dk, earth-policy.org


REO POLECA

Hubert Bułgajewski: Ty też to poczujesz

Hubert Bułgajewski
Publicysta REO. Wcześniej portali: naukaoklimacie.pl oraz ziemianarozdrozu.pl Ekspert ds. zmian klimatu. Autor bloga Arktyczny Lód.