ZŁOTY POLSKI, inteligentny, magazyn energii i wiele innych nowości OZE

do zobaczenia w Poznaniu

Ile prądu z OZE dla Polski?
O tym między innymi dyskutują eksperci na odbywających się w Poznaniu Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej GREENPOWER. Wysłannik REO sprawdził o czym mówi się na stoiskach wystawienniczych, towarzyszących targom konferencjach branżowych i oczywiście w kuluarach.

We wtorek w Poznaniu rozpoczęły się organizowane synchronicznie Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER oraz Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER. Towarzyszą im konferencje, spotkania branżowe, panele dyskusyjne i prezentacje. I – jak się zdaje – właśnie wydarzenia poboczne stają się coraz ważniejsze od tego, co nawet najbardziej innowacyjne firmy pokazują na swoich stoiskach. W tej relacji skupimy się jednak na wystawianej materii.

W Poznaniu prezentują się firmy zajmujące się wszelkimi aspektami technologicznymi związanymi z energią ze źródeł odnawialnych. Pokazują produkty, usługi i rozwiązania wykorzystywane w produkcji energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, z biomasy, z biopaliw, a także projekty z obszaru elektromobilności i technologii energooszczędnych. Jeśli chodzi o ten dwudziestopierwszowieczny POWER, to tylko firm z branży jądrowej na targach nie ma, zapewne ze względu na trudności logistyczne związane z transportem reaktora czy zabezpieczeniem paliwa jądrowego [żart dziennikarski – red.].

Organizatorzy imprezy trochę ułatwili sprawę, bo od samego początku wskazali, co – ich zdaniem – jest najciekawsze, innowacyjne, przełomowe, a co za tym idzie – warte obejrzenia. Już w pierwszym dniu imprezy ogłosili zdobywców złotych medali. Warto zrobić przegląd najciekawszych nagrodzonych projektów, by przekonać się, że technologia idzie błyskawicznie do przodu i co kilka miesięcy pojawiają się rozwiązania mogące spowodować zamieszanie.

Nie przejdziemy do historii?

Trzeba jednak przyznać, że nie ma na razie takich, które mogłyby wywołać energetyczną rewolucję na skalę europejską czy światową – np. super wydajnych akumulatorów, zminiaturyzowanych elektrowni jądrowych, miejskich pochłaniaczy smogu, ładowarek solarnych wystawianych na balkon albo indywidualnych czy przenośnych źródeł ciepła.

W interesującym Czytelników REO obszarze przechowywania energii Złotymi Medalami Targów EXPOPOWER nagrodzono:

inteligentną stację transformatorową SPS ZPUE z magazynem energii, przyłączami do źródeł OZE (panel fotowoltaiczny i wiatraczek) oraz ładowarkami pojazdów elektrycznych – także autobusu. To rozwiązanie integrujące funkcje zdalnie zarządzanej, rozdzielczo-dystrybucyjnej stacji transformatorowej, pracującej w systemie Smart Grid z dwukierunkowym inwerterem (ładowanie/oddawanie energii) współpracującym z magazynem energii, jednocześnie zapewniając możliwość ładowania pojazdów elektrycznych, zarówno osobowych jak i znacznie większych. System umożliwia zasilanie magazynu energii lub odbiorców bezpośrednio z odnawialnych źródeł energii elektrycznej np. farm fotowoltaicznych czy wiatrowych. Poszczególne elementy składowe mogą tworzyć niezależne instalacje – czytamy w opisie urządzenia.

Z kolei ze względu na panujący w Polsce i Europie klimat interesująca wydaje się

stacja ładowania samochodów elektrycznych LS-4, przystosowana do pracy w bardzo trudnych warunkach (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) w temperaturze od -25 do +50 stopni Celsjusza, a w opcji cold option nawet od -35 oraz w warunkach wilgotności nawet do 95 %. LS-4 także otrzymała Złoty Medal EXPOPOWER.

11 warstw dla ciepła ludności 

Wśród urządzeń przywiezionych przez wystawców Targów GREENPOWER za najciekawsze produkty uznano: 

folię Dream Heat – CIE służącą do ogrzewania ścian, podłóg oraz sufitów, które następnie ogrzewają powietrze w pomieszczeniu. Dzięki temu temperatura powietrza jest stała. Folię tworzy mata grzewcza utworzona z połączenia włókna węglowego z pastą z karbonu. Mata pokryta jest dodatkowymi dwiema warstwami laminatu, tworząc łącznie 11 warstw, czyniąc produkt bardzo cienkim (tylko 0,7 mm) w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem podłogowym. 

Pływającą turbinę VIKO WINGS, czyli nowe rozwiązanie dla energetyki wiatrowej, także obsypano na zachętę złotem. Koncentrator wiatru jest w tym przypadku oparty na trzech pionowych płatach i dyfuzorach tunelowych wykonanych z kompozytów, co zapewnia lekkość i podnosi trwałość urządzenia. Brak fundamentów pozwala na instalację turbin na budynkach mieszkalnych, obiektach użytkowych, stacjach benzynowych itd. Mogą być używane również jako przenośny generator przy nawadnianiu upraw lub jako napęd wspomagający na jednostkach pływających. Niewielka waga i kompozytowa konstrukcja pozwala na obniżenie ceny turbiny, znacznie obniżając koszty inwestycyjne – do 150 tys. zł za 100 kW i odpowiednio ok. 1,5 mln zł za 1 MW. Jak zapewnia producent takie turbiny nie generują hałasu i infradźwięków [co nie oznacza, że musi być prawdą dla osób niezrównoważonych] oraz tzw. migotania. Gwarantują szybki zwrot z inwestycji w ciągu 3-4 lat – wobec 8-10 lat dla klasycznych turbin oferowanych na rynku.

Warto w najbliższych miesiącach i latach obserwować rynek i sprawdzać, czy wyróżnione złotymi medalami produkty rzeczywiście się na nim pojawią, staną się przebojem i podbiją świat. Niestety często się zdarza, że nagradzane i chwalone projekty, uznawane za najbardziej innowacyjne i rewolucyjne, nie przechodzą prób terenowych i są dyskretnie wycofywane z produkcji.

Do osobistego poznania

Oprócz nagrodzonych złotymi medalami urządzeń wystawcy prezentują wiele innych ułatwiających życie i produkcję energii elektrycznej rozwiązań. Żeby się z nimi zapoznać trzeba jednak przyjechać na Targi do Poznania i osobiście wypytać producentów o efektywność i koszty, a także sprawdzić certyfikaty, wyniki badań i inną dokumentację.

W kuluarach mówiło się, że ciekawy jest GSE ThermoSystem, czyli zasilany z modułów fotowoltaicznych termodynamiczny zbiornik do wody, który wykorzystuje nadmiar wytworzonej energii do podgrzewania ciepłej wody użytkowej bez dodatkowych kosztów. Pojemnik ma pojemność 254 litrów.

Wielkie zainteresowanie wzbudzał też fotowoltaiczny system elewacyjny oparty na konsolach pasywnych. Producent zamontował go na budynku szpitala w Nakle nad Notecią. Perspektywy tego rozwiązania są duże, jeśli zainteresują się nim np. spółdzielnie mieszkaniowe, administrujące budynkami na wielkich, polskich blokowiskach. Wielkie puste, pionowe ściany i płaskie dachy doskonale nadają się do montowania paneli fotowoltaicznych, ale niestety ekoenergetycznych inwestycji na takich budynkach jest w Polsce jak na razie bardzo niewiele. 

W następnej relacji będzie o odbywającej się podczas targów bardzo ciekawej konferencji o perspektywach polskiej morskiej energetyki  wiatrowej. Targi GREENPOWER i EXPOPOWER potrwają do czwartku. Odbywają się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.


REO POLECA

FOTOWOLTAIKA: Ciągle pada a prąd i tak płynie