Zieloni wypowiadają rządowi antyatomową wojnę

W drugą rocznicę katastrofy w Fukushimie Zieloni intensyfikują działania mające na celu informowania społeczeństwa na temat energetyki jądrowej oraz zbudowanie politycznej antyatomowej większości w parlamencie.

Dwa lata temu, 11 marca 2011 roku w elektrowni jądrowej Fukushima I w wyniku tsunami spowodowanego przez trzęsienie ziemi, w Japonii nastąpiła katastrofa jądrowa o najwyższym, 7. stopniu w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych INES. Wydarzenie to doprowadziło m.in. do czasowego zamknięcia wszystkich elektrowni jądrowych w Japonii, ostatecznego wycofania się Niemiec z wykorzystywania energii atomowej oraz zmieniło nastawienie społeczności międzynarodowej do kwestii dalszego rozwoju energetyki jądrowej.

W Polsce rząd PO-PSL nadal podtrzymuje deklaracje o realizacji programu jądrowego, choć w niedawnej wypowiedzi minister skarbu stwierdził, że atomowi inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie rządu. Zieloni w przyjętej w 2011 roku uchwale wskazali, że celem politycznym partii jest zatrzymanie szkodliwego dla gospodarki i społeczeństwa programu jądrowego koalicji Platformy i ludowców.

– Rząd Donalda Tuska nadal topi każdego roku dziesiątki milionów złotych z kieszeni podatników na kampanię propagandową i utrzymywanie urzędników, w tym sekretarza stanu, zajmujących się programem energetyki jądrowej. Finansowane z naszych pieniędzy stronnicze proatomowe spoty telewizyjne i autobus, strona internetowa www.poznajatom.pl to niektóre elementy rządowej kampanii forsowania drogiego atomu. Jednocześnie rząd od lat blokuje przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii i w sposób dalece niewystarczający wspiera działania na rzecz podnoszenia efektywności energetycznej najskuteczniej rozwiązującej społeczny problem olbrzymiego ubóstwa energetycznego, które obejmuje 20-30% rodzin w Polsce – mówi Dariusz Szwed, członek Rady Krajowej partii Zielonych, współzałożyciel Zielonego Instytutu.

Zielony Instytut oraz partia Zielonych rozpoczynają społeczną kampanię informacyjno-edukacyjną „Poznaj atom”, która do intensywnej komunikacji społecznej będzie wykorzystywała stronę internetową www.poznajatom.org.

– Celem kampanii będzie przedstawianie społeczeństwu pełnych informacji nt. sytuacji przemysłu jądrowego w Europie i na świecie, rzeczywistych kosztów energii z atomu oraz dynamicznie rozwijających się alternatyw: technologii oszczędzania energii, zwiększania efektywności energetycznej oraz wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Kampania ma także na celu zbudowanie politycznej antyatomowej większości w parlamencie. Już obecnie przeciwko atomowi występują kluby Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski oraz posłowie PiS i PO. Wypowiadamy wojnę atomowym pomysłom rządu – dodał Szwed.

 

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here