Zieloni domagają się od rządu wyjaśnień dot. Bałtyckiej Elektrowni Atomowej


Zieloni, którzy krytycznie oceniają działania rządu związane z promocją energetyki jądrowej, domagają się wyjaśnień i odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji energetycznej w regionie południowego Bałtyku – w województwach pomorskim i zachodniopomorskim w szczególności.

W obwodzie kaliningradzkim trwa budowa Bałtyckiej Elektrowni Atomowej (BEA), o rozpoczęciu której premier Władimir Putin zadecydował już na początku 2010 roku. Rosja buduje tę elektrownię z myślą o eksporcie energii elektrycznej m.in. do Polski –w ramach rozwijającego się bałtyckiego rynku energii, ale także we współpracy bilateralnej – strona rosyjska wskazuje m.in. na możliwość położenia kabla energetycznego Kaliningrad-Elbląg, którym prąd z BEA miałby popłynąć bezpośrednio do Polski.

Zaniepokojenie postępami w budowie BEA Zieloni domagają się od polskiego rządu publicznego wyjaśnienie kwestii dotyczących „Programu polskiej energetyki jądrowej”, m.in. czy polski rząd monitoruje postępy budowy BEA i czy ma pełną wiedzę na temat jej zaawansowania.

Ponadto Zieloni chcą wiedzieć, czy polski rząd dysponuje analizą ekonomiczną uzasadniającą budowę drugiej, obok BEA, elektrowni jądrowej w regionie południowego Bałtyku z uwzględnieniem połączenia polskiego rynku energetycznego ze skandynawskim rynkiem energetycznym (np. łącze Polska-Szwecja tzw. SwePol Link).

Przeciwni energetyce jądrowej Zieloni oczekują także odpowiedzi na pytanie, czy polski rząd rozważa zamrożenie albo całkowite wycofanie się z realizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”, który kosztuje polskich podatników dziesiątki milionów złotych rocznie, oraz wykorzystanie tych środków na działania w obszarze podnoszenia efektywności energii oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Jak informują przedstawiciele Zielonych, strategicznym politycznym celem partii jest doprowadzenie do wycofania się polskiego rządu ze szkodliwego programu jądrowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polek i Polaków poprzez budowanie inteligentnej, zielonej gospodarki, zwiększanie efektywności energetycznej oraz rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej, której głównym podmiotem są miliony prosumentek i prosumentów – jednocześnie produkujących i konsumujących energię, wytwarzających ją z różnych piko- i mikroźródeł energii odnawialnej na poziomie lokalnym.

 

Redakcja reo.pl
 

Wstępne dane pokazują, że proces instalacji małych systemów na domach mieszkalnych najsprawniej przebiega w Belgii, Niemczech oraz Grecji, fot. OregonDOT/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here