Zielone gry ratują świat


Ekologiczną edukację każdy z nas otrzymuje w wieku szkolnym. Nie zawsze jednak robimy użytek z wiedzy zaczerpniętej z książek, które w dobie elektroniki stają się przeżytkiem. Dziś młodzież interesuje się raczej rzeczywistością wirtualną. Idąc tym tropem producenci gier starają się przemycić wartości edukacyjne do wirtualnej rozrywki.
W ostatnim czasie gry on-line stały się szczególnie popularne. W ich wysypie zwracają uwagę te, mające do przekazania edukacyjne treści. Troszcząc się o ochronę środowiska programiści przygotowali graczom kilka „zielonych” propozycji. Jedną z nich jest Evolta City, w której sterujemy robotem i z jego pomocą tworzymy ekologiczne miasto. Stawiamy farmy wiatrowe, produkujemy elektryczne samochody a głównym celem jest wybudowanie miasta wolnego od CO2. Gra jest projektem firmy Panasonic, która dla najlepszych graczy oferuje atrakcyjne nagrody.

Podobną pozycją jest Ekologiczna Firma, w której jako dyrektor, zarządzamy jej rozwojem. Gracz ma unowocześniać przedsiębiorstwo, wdrażać nowe, ekologiczne technologie a przy tym zaoszczędzić jak najwięcej energii. Zespół Nat Geo Games wprowadził z kolei temat ochrony środowiska do gry Plain it Green. Schemat jest ten sam jak poprzednio, z tym, że kierujemy rozwojem miasta.
Innego rodzaju rozrywkę oferują natomiast Segregacja Neonawyki. Pierwsza to typowa zręcznościówka, w której musimy w określonym czasie posegregować śmieci do odpowiednich pojemników. W Neonawykach sterujemy z kolei małym chłopcem, który chodząc po mieszkaniu musi przyczynić się do jak najlepszego zoptymalizowania pracy sprzętów domowych. Prowadzi to do oszczędności energii. Oczywiście im więcej jej zaoszczędzimy, tym więcej dostaniemy punktów.
Takie mało skomplikowane gry mogą przyczynić się do wielkich zmian w nawykach nie tylko najmłodszych i przyczynić się do większej dbałości o środowisko wokół nas. Poza tym w doskonały sposób reklamują nowe technologie ekologicznego pozyskiwania energii i oszczędzania jej. Jak widać rynek gier elektronicznych to już nie tylko zabawa ale także jeden z głównych kanałów edukacyjnych.

Zagraj:

http://evoltacity.panasonic-batteries.com/
http://garygra.pl/gry/segregacja/
http://www.gry.jeja.pl/3175,ekologiczne-miasto.html
http://www.cda.pl/gry-online/12076b/Ekologiczna-firma
http://dlaklimatu.pl/gra/

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here