Zielone certyfikaty znowu w dół


Kolejna sesja na Towarowej Giełdzie Energii zakończyła się spadkiem cen świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych.

 

W notowaniach ciągłych na TGE w czwartek, 5 lutego, indeks zielonych certyfikatów (OZEX_A) osiągnął 150,51 zł/MWh. To oznacza kontynuację trendu spadkowego, zapoczątkowanego w połowie stycznia, kiedy indeks był jeszcze o 10 zł wyżej.

 

W notowaniach ciągłych przebita została granica 150 zł. Najtaniej sprzedawano świadectwa pochodzenia po 148,51 zł/MWh. Ostatni raz równie tanio handlowano certyfikatami 25 lipca 2013 roku.

 

Indeks uwzględniający ceny sesyjne i pozasesyjne spadł wczoraj do poziomu 163,86 zł/MWh. Kontrakty pozasesyjne rozliczane były po 187,26 zł/MWh.

 

Spadki mogą być efektem informacji o pojawieniu się na rynku dużej liczby zielonych certyfikatów, które Urząd Regulacji Energetyki wydał za współspalanie biomasy z wykorzystaniem biomasy leśnej. Ze względu na niejasne przepisy wydanie kilku terawatogodzin zielonych certyfikatów opóźniało się od blisko dwóch lat.

Redakcja reo.pl

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here