Zielone certyfikaty znów tanieją


Cena zielonych certyfikatów osiągnęła historyczne minimum – w ubiegłymtygodniu prawa majątkowe za produkcję energii ze źródeł odnawialnych kosztowałyzaledwie 24,82 zł/MWh. Ostatnie notowanie nie było dla producentów OZE wielelepsze.

Przed świtami cena zielonych certyfikatów na Towarowej GiełdzieEnergii cena spadła do 24,82 zł/MWh – to najniższa cena w historii i – jak zauważaserwis WysokieNapiecie.pl –  zaledwie jednadziesiąta tego, na co producenci ekologicznego prądu mogli liczyć w szczytowym2011 roku. Wtedy świadectwa pochodzenia OZE wyceniano na giełdzie powyżej 285zł, a w kontraktach dwustronnych nawet po 310 zł.

Ceny zielonych certyfikatów spadają od dawna – ostatni razwartość powyżej 100 zł odnotowano w maju 2016 r., a powyżej 200 zł – w lutym2014 r. Od tego czasy branża odnotowuje tylko kolejne rekordy coraz niższychwartości praw majątkowych. Po przedświątecznym historycznym minimum w tymtygodniu cena podniosła się do 25,10 zł/MWh.

Przedsiębiorcy nieustannie apelują do rządu o działania mogącepoprawić sytuację na rynku zielonych certyfikatów i problem spadku ichwartości. W tym celu dwa tygodnie temu zorganizowano w Sejmie posiedzenieZespołu ds.Górnictwa i Energetyki, podczas którego inwestorzy przedstawili trudną sytuację, wjakiej znaleźli się ze względu m.in. na załamanie systemu zielonychcertyfikatów.

Jak podkreśliła na spotkaniu Polska Rada Koordynacyjna OZE,zrzeszająca organizacje branżowe, obecnieskala nadpodaży jest największa w dotychczasowej historii funkcjonowaniasystemu wsparcia w Polsce. Nadpodaż zielonych certyfikatów wynosiła na koniec2016 roku 21 913 GWh. Przez ostatni rok nadpodaż zielonych certyfikatów wzrosłao 3 189 GWh i wszystko wskazuje, że  w roku 2017 będzie nadal rosnąć.

Niestety ze strony rządu nie padły żadne deklaracje anizapowiedzi chęci poprawy sytuacji przedsiębiorców, którzy zainwestowali w OZE.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here