Zielone certyfikaty ponownie drożeją


Na ostatniej lipcowej sesji zielone certyfikaty osiągnęły ceny nienotowane od kwietnia. Drożały także fioletowe świadectwa pochodzenia. Rynek OZE nadal czeka na pierwsze transakcje nowymi żółtymi certyfikatami.

Na rynku sesyjnym Towarowej Giełdy Energii zielone certyfikaty były sprzedawane w przedziale od 184,50 zł/MWh do 185,50 zł/MWh. Transakcje pozaseryjne, czyli realizowane m.in. na podstawie umów długoterminowych, rozliczane były w przedziale 151,70-290,03 zł/MWh.

Podrożały także fioletowe certyfikaty. Świadectwa pochodzenia energii z metanu ujmowanego w kopalniach lub produkowanego z biomasy (przysługujące np. biogazowniom) podczas poprzedniej sesji TGE osiągnęły wyższą od średniej kwartalnej – 60,50 zł/MWh.

Nadal na TGE nie były jeszcze handlowane żółte certyfikaty przywrócone po tegorocznej zmianie Prawa energetycznego. Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych poinformowała niedawno, że pierwsze takie certyfikaty zostały już zapisane na, prowadzonych przez nią, rachunkach. Wkrótce można się zatem spodziewać ponownego obrotu tymi świadectwami, przysługującymi m.in. małym instalacjom ko generacyjnym na biomasę czy biogazowniom.

Bartłomiej Derski
 

ot. svilen001/freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here