Zielone certyfikaty blisko dna


W czwartek cena zielonych certyfikatów spadła poniżej 50 zł– tak źle jeszcze nie było. Branża apeluje o działania rządu, ale na raziebezskutecznie.

 

Od dłuższego czasu ceny zielonych certyfikatów spadają. Wostatnim czasie branżę dobiły jeszcze opublikowane przez Ministerstwo Energiiprojekty rozporządzeń do ustawy o OZE, obniżające m.in. obowiązek umarzaniazielonych certyfikatów w 2017 r. W efekcie już tego samego dnia cenycertyfikatów odnotowały znaczący spadek do 56 zł.

 

Teraz mamy kolejny smutny dla branży OZE rekord – w czwartekzielone certyfikaty w transakcjach sesyjnych spadły do 49,07 zł. W transakcjachpozasesyjnych ich średnia cena wyniosła wczoraj 114,25 zł.

 

Kryzys na rynku zielonych certyfikatów ciągnie się od dawna,ostatni raz wartość powyżej 100 zł odnotowano w maju br., a powyżej 200 zł – w lutym2014 r.

 

Przedsiębiorcy i organizacje branżowe apelują nieustannie dopolityków o działania mające na celu kompleksowe rozwiązanie problemu nadpodażyzielonych certyfikatów i spadku ich wartości. Rząd jednak nie tylkozapowiedział, że nie zamierza nic w tej sprawie zrobić, ale dodatkowo chce ustalićobowiązek umarzania świadectw pochodzenia z OZE w 2017 r. na poziomie 15,5proc. Według branży poziom ten jest zbyt niski. Polska Izba GospodarczaEnergetyki Odnawialnej chce określenia w kolejnych latach obowiązku OZE napoziomie 20 proc., co mogłoby doprowadzić do osiągnięcia pewnej równowagi na rynku.

 

 

REO.pl

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here