Zerwanie wieloletnich umów nie służy Tauronowi


Konflikt między Tauronem a kontrahentami wiatrowymi, z którymi zerwano wieloletnie umowy, odbił się na ofercie sprzedaży wiatrowej spółki Tauronu – wynika z informacji podanych przez parkiet.com.

Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa, spółka z grupy Tauron, w marcu br. pod pretekstem odmowy przystąpienia do negocjacji zerwała z producentami wiatrowymi (amerykańsko-polskie Invenergy/Enerco, Polenergia i In.ventus z Niemiec) wieloletnie umowy na kupno energii elektrycznej i zielonych certyfikatów.

Kontrahenci PE PKH od początku podkreślali, że nie ma żadnych podstaw do zerwania umów, tym bardziej że – jak zresztą przyznał sąd – to Tauron nie chciał przystąpić do renegocjacji umów.

– Najbardziej boli nas to, że Tauron postępuje w tym sporze zupełnie niedojrzale. Nie próbuje rozwiązać tego problemu polubownie, nie chce się spotkać na negocjacje, a cała wymiana korespondencji sprawia raczej wrażenie szykowanej pod proces sądowy, a nie w dobrej wierze aby rozwiązać spór – mówił w marcu br. w rozmowie z reo.pl Zbigniew Prokopowicz, prezes Zarządu Polenergii.

Jak wynika z informacji podanych przez parkiet.com, Polenergia pozwała spółkę Tauron za bezprawne działanie i uzyskała zabezpieczenie w postaci obowiązku wykonywania zapisów umów do czasu, gdy sąd ostatecznie rozstrzygnie spór. Jednak, jak czytamy w serwisie, Tauron odwołał się od tej decyzji i sprawa jest teraz w sądzie apelacyjnym w Gdańsku.

Konflikt na linii Tauron – kontrahenci wiatrowi robi się głośny również za granicą. O sprawie pisano już m.in. w „Financial Times” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Tematem interesują się również niemiecki minister gospodarki i technologii oraz amerykańscy kongresmeni. Według serwisu parkiet.com, to właśnie zerwanie umów z inwestorami wiatrowymi sprawiło, że oferta sprzedaży wiatrowej spółki Taurona – Marselwind – nie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

reo.pl

źródło: parkiet.com
 

fot. Jes/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here