Agata Skrzypczyk: Zasadzimy sto miliardów drzew!

Projekt Trump Forest ma zrównoważyć emisję CO2

Aby zrównoważyć emisję 650 MEGATON dwutlenku węgla (lub jego ekwiwalentów), trzeba będzie do 2025 roku zasadzić 100 MILIARDÓW drzew. Inicjatorzy akcji Trump Forest wierzą, że jest to możliwe.

Trump Forest (tłum. Las Trumpa) to kampania społeczna podjęta przez aktywistów rozczarowanych polityką klimatyczną Prezydenta USA. Projekt polega na organizowaniu lokalnych nasadzeń drzew, a także wspieraniu zalesiania w biedniejszych krajach. W krótkim czasie organizatorzy zebrali na ten cel aż 150 tysięcy dolarów.

Drzewa, pochłaniając dwutlenek węgla z atmosfery, mają zrównoważyć emisję CO2 przez Stany Zjednoczone w takim zakresie, w jakim będzie ona skutkiem zmiany polityki klimatycznej tego kraju. Taki jest cel akcji. Inicjatorzy kampanii obliczyli, że aby to osiągnąć, trzeba byłoby zalesić obszar odpowiadający powierzchni stanu Kentucky.

Projekt został uruchomiony na początku zeszłego roku w Nowej Zelandii. Zyskał już przychylność ponad 3,5 tysięcy osób z całego świata. W pierwszym miesiącu zarejestrowano 15 tysięcy deklaracji zasadzenia nowych drzew, w tej chwili liczba ta przekroczyła już jeden milion. Niektórzy z uczestników zasadzili już swoje drzewa i na dowód podjętego działania wysłali zdjęcie. Pozostali zapłacili za posadzenie drzew w ramach projektów obejmujących przywracanie naturalnych lasów na Madagaskarze, Haiti, w Etiopii czy w Nepalu.

Wycofując się z Porozumienia Paryskiego, podpisanego jeszcze przez Barracka Obamę, Donald Trump zaznaczył, że wywiązanie się z tej umowy zniszczyłoby amerykańską gospodarkę. Spowodowałoby utratę miejsc pracy oraz zmniejszyło przewagę konkurencyjną nad takimi krajami, jak Chiny czy Indie.

Organizatorzy kampanii twierdzą, że światowa frustracja związana z polityką Donalda Trumpa narasta. – Spotkaliśmy się z ludźmi, którzy walczą na rzecz klimatu w Bangladeszu, Mongolii i innych krajach. Dzięki temu odkryliśmy jak wielka jest niewiedza Prezydenta Trumpa w tym temacie – mówi Adrien Taylor, współtwórca projektu Trump Forest. – Niewielka ilość ludzi w skali całego świata głosowała na Trumpa, a wszyscy będziemy ponosić konsekwencję tego wyboru. Postanowiliśmy więc coś z tym zrobić.

Organizatorzy przewidują, że do 2025 roku będą musieli zrównoważyć emisję 650 MEGATON dwutlenku węgla (lub jego ekwiwalentów). W tym celu trzeba będzie zasadzić 100 MILIARDÓW drzew. Pomimo ogromnej skali projektu wierzą, że dokonanie tego jest możliwe.

Najważniejsze jednak w tym przedsięwzięciu jest uświadomienie ludziom na całym świecie o skutkach podejścia Donalda Trumpa do polityki klimatycznej oraz dużym znaczeniu natury i lasów dla rozwoju zrównoważonego. A przecież od tego zależy dziś być albo nie być ludzkości.