XTPL zaczyna pracę nad produkcyjnym wdrożeniem innowacyjnej technologii PV


XTPL zaczyna pracę nad przygotowaniem technologii doprodukcyjnego wdrożenia. W nowych laboratoriach i z nowym zespołem naukowcóworaz technologów. Zainteresowanie rozwijaną przez polską spółkę XTPLtechnologią wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektrycznywyraziły największe światowe firmy, m.in. Trina Solar.

 

XTPL pojawił się na technologicznej mapie zaledwie rok temu, ajuż wzbudził zainteresowanie największych gigantów międzynarodowego rynkufotowoltaicznego. Za tym sukcesem stoi przede wszystkim zespół wybitnychnaukowców, który został właśnie zasilony o sześciu specjalistów z szerokimdoświadczeniem w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Zespół przeniósł się teżdo innowacyjnych laboratoriów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

 

XTPL jest spółką założoną przez wybitnych polskich naukowców,którzy opracowali pionierską technologię pozwalającą na wytwarzaniewydajniejszych, tańszych i elastycznych ogniw słonecznych. Ta przełomowa metoda– chroniona zgłoszeniem patentowym – zdobyła już zaufanie jury wieluprestiżowych konkursów i programów grantowych (m.in. MIT Enterprise ForumPoland, Climate-KIC Accelerator Programme), dzięki którym XTPL ma szansę nakomercjalizację przedsięwzięcia i międzynarodową ekspansję. Aby dokonać tegojak najszybciej, spółka zatrudniła wybitnych specjalistów i przeniosła swojąsiedzibę do najnowocześniejszego laboratorium w kraju.

 

Priorytetem spółki jest prowadzenie prac nad globalnymwdrożeniem innowacyjnej technologii. W kolejce oczekujących na jejkomercjalizację stoją już najwięksi giganci branży fotowoltaicznej (np. TrinaSolar). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, spółka właśnie powiększyła swójzespół i zatrudniła sześciu naukowców. Pokierują oni pracami w komórkachbadawczych odpowiedzialnych kolejno za: badania materiałowe, nanotusze,symulacje numeryczne, pre-post treatment, rozwój procesu druku i budowęplatformy.

 

– Wybór liderów do projektu o tak unikalnej strukturze byłbardzo trudny, dlatego rekrutację kandydatów przeprowadziliśmy w sposóbwielopłaszczyznowy. Aby dotrzeć do najlepszych, w obszar poszukiwań włączyliśmyrównież kraje europejskie. Dziś jesteśmy dumni, że naukowcy i technolodzy z takwybitnymi osiągnięciami, jakie ma nasz nowy zespół, wybrali XTPL na miejsceswojego dalszego rozwoju zawodowego. Z tak utalentowanymi i doświadczonymiwspółpracownikami nie ma dla XTPL rzeczy niemożliwych. Część zespołu posiadarównież bogate doświadczenie w tzw. skalowaniu technologii z poziomulaboratoryjnego do przemysłowych wdrożeń – podsumowuje Filip Granek, CEO w XTPLSA.

 

Nową siedzibą laboratoriów spółki XTPL stał się Kampus PraczeWrocławskiego Centrum Badań EIT+. To największe w Polsce centrumbadawczo-rozwojowe, wspierające rozwój innowacji i nowych technologii. W trzechbudynkach zlokalizowanych na terenie Kampusu Pracze centrum dysponujepowierzchnią 11 000m2 nano- i biotechnologicznych laboratoriów z doskonałą wskali europejskiej aparaturą badawczą, niezbędną do prowadzenia badań zzachowaniem najwyższych standardów jakości.

 

– To wszystko może być korzystnym rozwiązaniem dla młodychfirm, które dzięki temu nie muszą inwestować w zakup wysokospecjalistycznegosprzętu. Sądzę, że taką przewagę EIT+ dostrzegła również firma XTPL. Ideą EIT+jest, aby młodzi naukowcy rozwijali się i tworzyli innowacyjne rozwiązania dlapolskiej gospodarki. Mogą to robić jako nasi pracownicy, którym centrum jest wstanie zaoferować wiele możliwości do rozwoju projektów badawczych, bądź teżmogą zakładać tutaj własne firmy i współpracować z EIT+. Potencjał centrum jestduży, a dodatkowo EIT+ jest otwarte na nowe zespoły naukowe czy też biznesowe–  wyjaśnia Katarzyna Dorywała, prezeszarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

 

XTPL jest spółką technologiczną założoną przez polskichnaukowców. Firma zajmuje się opracowywaniem transparentnych optycznie iprzewodzących elektrycznie warstw (ang. Transparent Conductive Films – TCF),które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w cienkowarstwowychogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach.

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here