XTPL opracowało technologię ważną dla produkcji ogniw PV


Spółka XTPL,opracowująca technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów, dokonała przełomu,zmniejszając szerokość drukowanych linii do 124 nanometrów. Cały proceswytwarzania linii jest całkowicie powtarzalny, co oznacza, że XTPL możerozpocząć proces komercjalizacji tej autorskiej technologii, potrzebnej m.in.do produkcji ogniw słonecznych.

Elastyczne ogniwasłoneczne, potrafiące jeszcze efektywniej zamieniać światło słoneczne w energięelektryczną, czy wyświetlacze ciekłokrystaliczne o niespotykanej ostrości igłębi obrazu – to tylko dwa przykłady technologii jutra, których niezbędnymelementem są przezroczyste warstwy przewodzące: transparentne dla światła ijednocześnie doskonale przewodzące prąd elektryczny. XTPL rozwija przełomowątechnologię precyzyjnego druku nanomateriałów, która umożliwia wytwarzanietakich właśnie warstw.

– Do tej pory drukowaliśmy linie,które były 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dziś są cieńsze 400 razy. To dlanas ogromny krok, który pokazuje, jak rewolucyjna jest nasza metoda. Cieńszelinie otwierają przed nami możliwości zupełnie nowych zastosowań technologiiXTPL. Dodatkowo możemy z całą odpowiedzialnością popartą dowodami powiedzieć,że zbudowany przez nas zespół badawczo-rozwojowy osiąga ogromne postępy wprocesie kontroli i rozwoju procesu druku. Skala nanometrów, w którejoperujemy, jest bardzo atrakcyjna ze względu na swój potencjał, alejednocześnie trudna. Nam udało się zapanować nad procesem druku nanomateriałówi sprawić, że stał się on powtarzalny – tłumaczy dr Filip Granek,CEO XTPL.

Dzięki uzyskanejpowtarzalności i kontroli druku naukowcy są dziś gotowi do testów swojejtechnologii we współpracy z potencjalnymi klientami.

– Opowiadamy o technologii XTPLpodczas wielu międzynarodowych spotkań i konferencji. Właściwie od samegopoczątku widzieliśmy duże zainteresowanie naszym rozwiązaniem, dostaliśmy listyintencyjne od największych graczy świata fotowoltaiki, między innymi od TrinaSolar. Wszystkie te firmy czekały jednak na moment, w którym będziemy gotowiprzetestować wraz z nimi naszą technologię w procesie produkcji konkretnychrozwiązań. Ta chwila właśnie nadeszła – dodaje Filip Granek.

Technologia XTPL jestatrakcyjna szczególnie dla producentów paneli fotowoltaicznych i wyświetlaczyciekłokrystalicznych. Światło wchodzące do ogniwa słonecznego, w dzisiajprodukowanych urządzeniach, odbija się od linii przewodzących. Linie XTPL sątak cienkie, że promienie słoneczne nie odbijają się, a jedynie załamują, cozwiększa absorbcję energii słonecznej. W przypadku urządzeń mobilnych natomiastświatło emitowane przez nie trafia na przeszkodę w postaci przewodów. Cienkielinie przewodzące XTPL sprawiają, że światło ma do pokonania mniejsząprzeszkodę, przez co przy zużyciu mniejszej ilości energii można uzyskać tęsamą jasność wyświetlacza. To przekłada się na żywotność baterii.

Firma XTPL nad swoimwynalazkiem pracuje w nowoczesnych laboratoriach Wrocławskiego Centrum BadańEIT+. Zespół tworzący firmę składa się z naukowców i technologów ointerdyscyplinarnym, skumulowanym, 80-letnim doświadczeniu w zakresie: chemii,fizyki, elektroniki, inżynierii materiałowej. Technologia ultraprecyzyjnegodrukowania nanomateriałów jest chroniona zgłoszeniem patentowym.

XTPL SA chce zadebiutowaćna rynku NewConnect w pierwszej połowie tego roku.

REO.pl

źródło: mat. pras.

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here