Wzrost sesyjnych cen OZEx może istotnie poprawić wyniki Fiten

Działająca w segmencie handlu energią oraz w segmencie OZE spółka Fiten przewiduje, że wzrost cen zielonych certyfikatów notowanych w transakcjach sesyjnych na TGE może w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie wyników finansowych spółki.

– Wzrost ceny certyfikatów PMOZE_A na przestrzeni miesiąca sierpnia może w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie wyników finansowych prezentowanych przez spółkę – podała firma.

Fiten podał za TGE, że średnia cena OZEX_A za sierpień 2013 wyniosła 169,96 zł/MWh wobec 145,80 zł/MWh w lipcu.

W ubiegły czwartek – 12 września – cena zielonego certyfikatu OZEX_A, z transakcji sesyjnych ważona wolumenem wzrosła do 204,30 zł z 189,88 zł. W sesyjnych notowaniach ciągłych w czwartek, OZEX_A kosztowały 197,25-215,00 zł wobec 186,00-195,25 zł na poprzedniej sesji. Fixing wzrósł do 197,10 zł z 186,00 zł na poprzedniej sesji.

W połowie sierpnia Fiten informował, że spodziewa się wzrostu sesyjnych cen OZEx w najbliższych miesiącach, m.in. z powodu ograniczenia podaży ze strony współspalania biomasy przez duże grupy energetyczne.

Spółka podawała wtedy, że wzrost ceny zielonych certyfikatów jest korzystnym zjawiskiem dla działalności Grupy Kapitałowej Fiten, choć w wyniku podjętych działań ich cena nie ma już tak istotnego znaczenia dla jej wyników jak to było jeszcze rok temu.

Spółka Fiten jest notowana na NewConnect. Grupa Kapitałowa Fiten działa w segmencie handlu energią elektryczną – prowadzonym przez Fiten SA, biogazu – za pośrednictwem podmiotu zależnego – Energobiogaz SA i biomasy – za pośrednictwem podmiotu zależnego – Greenagro SA.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here