Wzrost sesyjnych cen OZEx może istotnie poprawić wyniki Fiten, także za wrzesień

Działająca w segmencie handlu energią oraz w segmencie OZE spółka Fiten przewiduje, że wrześniowy wzrost cen zielonych certyfikatów notowanych w transakcjach sesyjnych na TGE może w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie wyników finansowych za ten miesiąc, tak samo jak w sierpniu – wynika z informacji spółki.

„Wzrost ceny certyfikatów PMOZE_A na przestrzeni miesiąca września może w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie wyników finansowych prezentowanych przez spółkę” – podała firma.

Fiten podał za TGE, że średnia cena OZEX_A za wrzesień 2013 wyniosła 194,03 zł/MWh wobec 169,96 zł/MWh w sierpniu.

To kolejny miesiąc wzrostu ceny OZEx. Dla porównania, w lipcu cena OZEX_A wynosiła 145,80 zł.

W ubiegły czwartek – 10 października – cena zielonego certyfikatu OZEX_A, z transakcji sesyjnych ważona wolumenem wzrosła do 191,93 zł z 190,59 zł. W sesyjnych notowaniach ciągłych w czwartek, OZEX_A kosztowały 190,36-192,60 zł wobec 185,09-193,50 zł na poprzedniej sesji. Fixing wzrósł do 190,51 zł z 188,52 zł na poprzedniej sesji.

W połowie sierpnia Fiten informował, że spodziewa się wzrostu sesyjnych cen OZEx w najbliższych miesiącach, m.in. z powodu ograniczenia podaży ze strony współspalania biomasy przez duże grupy energetyczne.

Spółka podawała wtedy, że wzrost ceny zielonych certyfikatów jest korzystnym zjawiskiem dla działalności Grupy Kapitałowej Fiten, choć w wyniku podjętych działań ich cena nie ma już tak istotnego znaczenia dla jej wyników jak to było jeszcze rok temu.

Spółka Fiten jest notowana na NewConnect. Grupa Kapitałowa Fiten działa w segmencie handlu energią elektryczną – prowadzonym przez Fiten SA, biogazu – za pośrednictwem podmiotu zależnego – Energobiogaz SA i biomasy – za pośrednictwem podmiotu zależnego – Greenagro SA.

 

Marcin Zaremba

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here