Wyspa zasilana energią odnawialną


Hiszpańska wyspa El Hiero jest najdalej na zachód wysuniętą spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich. Do tej pory czerpała prąd z oleju napędowego transportowanego przez tankowce. Jednak już wkrótce energia na wyspie będzie w całości pochodziła ze źródeł odnawialnych.
Inwestycja pochłonie 87 mln dolarów, które zostaną przeznaczone na wybudowanie farmy wiatrowej, zdolnej wyprodukować 11.5 MW i elektrowni szczytowo pompowej o mocy 11.3 MW. Pokryją one 80% zapotrzebowania na energię. Pozostałe 20% ma pochodzić z kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych. Farma wiatrowa i elektrownia szczytowo pompowa będą się wzajemnie uzupełniać. Nadwyżka energii pochodzącej z wiatru będzie zużywana na wpompowanie do specjalnych zbiorników wody. Gdy wiatru zabraknie, prąd będzie produkowany przez turbiny zasilane wodą ze zbiorników. Przedsięwzięcie pozwoli ograniczyć emisję 18 200 ton CO2 do atmosfery.
W inwestycję zaangażowana jest firma ABB, która zapewnia rozwiązania z obszaru energetyki i automatyki. Zintegrują one elektrownie na wyspie z siecią energetyczną. ABB zapewni między innymi rozdzielnice średniego napięcia UniGear i UniMix, system zabezpieczeń Relion REB 670, system automatycznego sterowania generacją (Automatic Generation Control – AGC), silniki do pomp a przede wszystkim system sterowania DCS (distributed control system), zarządzający całością.
Pomysł Hiszpanów już podpatrzyli Grecy o podobne rozwiązania energetyczne pojawią się wkrótce na greckiej wyspie Ikaria.

źródło: elektroonline.pl, rynekinfrastruktury.pl, wnp.pl

Gran Canaria, fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here