📻 REO PROPOZYCJA: Załóżcie się ze sobą, co to za innowacja?

Agata Skrzypczyk i hiszpańskie poszukiwania eko-logiczne

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Hubert Augustyniak.Powoli oswajamy się z nowymi zasadami segregowania domowych śmieci, ale co jakiś czas zdarza się śmieć wyjątkowo niesforny, którego nie możemy przyporządkować do kolorowych kontenerów. Co zrobić z przeterminowaną gaśnicą z samochodu czy farbami sprzed 10 lat? Gdzie wyrzucić niezużyte detergenty lub oleje jadalne? Na pomoc przychodzą mobilne śmietniki!

Na ostatnim zdjęciu, które zrobiłam parę dni temu, wyjeżdżając na chwilę z Hiszpanii, utrwaliłam nie wzburzony ocean czy piękną renesansową katedrę. Najciekawszym punktem budzącego się do życia miasta Kadyks był dla mnie mobilny śmietnik postawiony niedaleko tejże właśnie katedry. Śmietnik przypominał bardziej kontener na kółkach – miał otwory na te najbardziej niefartowne odpady, jak oleje samochodowe, tłuszcze jadalne, tonery i żarówki. Wrzucasz je w czasie porannego marszu do pracy, w samym centrum, więc każdemu do tego śmietnika po drodze.

Zdjęcie mobilnego kontenera na śmieci pochodzi z Hiszpanii, ale dobra wiadomość jest taka – mobilne punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajdziemy wszędzie w Polsce!

Niestety, detergent magicznie nie zniknie po wylaniu go do toalety, a stare farby nadal będą problemem, jeśli wrzucimy je po prostu do śmieci zmieszanych. Do tych odpadów, z którymi nigdy nie wiemy, co zrobić, trzeba podejść mądrzej. Gminy zapewniają nam dwa rozwiązania:

1 Możemy przejechać się z zebranymi odpadami do regionalnego PSZOK-u (czytaj: punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych). Każda gmina ma obowiązek zapewnić taki punkt, w którym odpady możemy oddawać bezpłatnie i bez problemu.

2 Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z mobilnego PSZOK-u. Miasto idzie nam na rękę i wypuszcza na ulicę mobilne śmietniki. Takie śmieciarki stoją w wyznaczonych godzinach w całym mieście. Jeśli nie mamy jak dojechać do punktu zbiórki odpadów, wystarczy, że zbierzemy wszystkie odpady i poczekamy do wyznaczonego terminu, kiedy do naszej dzielnicy przyjedzie właśnie taka specjalna śmieciarka.

Co możemy zawieźć do PSZOK-ów? 

Gruz, który zostanie po remoncie, stare ubrania i inne tekstylia, lustra, kwasy, oleje samochodowe, drewno… W zasadzie wszystko, co nie przynależy do standardowych śmietników. Zbiórka jest na tyle prosta, że warto podjąć tę dodatkową, nietrudną czynność. I mieć spokojne sumienie, że wyrzucony detergent nie znajdzie się w naszym systemie wodno-kanalizacyjnym.

Jako przykład podam Warszawę. Są tu trzy mobilne śmieciarki kursujące po lewobrzeżnej części stolicy oraz dwie po prawobrzeżnej. Każdy pojazd ma wyznaczone godziny w punktach zbiórki – dokładny harmonogram możemy sprawdzić tutaj. Z dokumentu możemy się dowiedzieć między innymi tego, że w sobotę w godzinach 16.00-17.30 mobilny śmietnik znajdziemy przy stadionie na Myśliwieckiej 4, a w środę po południu przy Nowogrodzkiej. Jeśli chcecie znaleźć PSZOK lub mobilną śmieciarkę w innej części Warszawy, bardzo przydatna będzie ta mapa – pokazuje wszystkie lokalizacje punktów zbiórki odpadów.

Tak jak pisałam wcześniej:

każda gmina ma obowiązek zapewnić punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Nawet jeśli nie będzie on w formie samochodu jeżdżącego po Waszym mieście, musi to być odpowiednio dostępny obiekt, gdzie odpady można oddać za darmo. Zachęcam do poszukania takich punktów w Waszej gminie. A jeśli internet nie przyjdzie tu z pomocą – należy pisać do urzędu gminy!REO POLECA

📻 Bartek Pograniczny: Uwaga – śmieciarka jedzie!