Wydrukuj sobie… samochód elektryczny

Drukowanie 3D staje się coraz popularniejsze, nic więc dziwnego, że w końcu ktoś wydrukował w pełni funkcjonalny samochód elektryczny. Czy w przyszłości samochód będzie można samodzielnie wydrukować i złożyć jak meble z Ikei?

Pojazd jest w pełni sprawny, ze sportowym pazurem i nazywa się Strati. Przewidziany jest dla dwóch pasażerów, waży 800 kg, zbudowany jest w większości z komponentów z termoplastiku, osiąga prędkość 40 mil na godzinę (ok. 64 km/h) i może na jednym ładowaniu przejechać 120 mil (ok. 193 km).

Wydrukowanie Stratiego zajmuje zaledwie 44 godziny (plus trzy dni na montaż). Jego pomysłodawcami są inżynierowie z Local Motors z Phoenix w Arizonie i ich koledzy z Cincinnati Incorporated. Drukowaniem poszczególnych elementów zajęło się Oak Ridge National Laboratory, a baterię, silnik i zawieszenie dostarczył Renault.

Pierwsza jazda testowa odbyła się 13 września 2014 r. Po jej sukcesie pojazd został zaprezentowany na International Manufacturing Technology show w Chicago oraz na 2015 Detroit Auto Show. Teraz naukowcy i inżynierowie pracują nad skróceniem czasu drukowania do 12 godzin oraz rozpoczęciem masowej produkcji pod koniec 2015 r. w fabryce pod wiele mówiącą nazwą “Factory od the Future”. Chętni mogą już zarezerwować swój model na stronie internetowej Local Motors, cena nie została ujawniona).

Film pokazujący powstawanie i projektowanie Stratiego: 
https://www.youtube.com/watch?v=daioWlkH7ZI

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here