Wydajniejsza i bardziej ekologiczna praca dzięki robotom


Firma ABB stworzyła specjalny rodzaj robotów, służący do malowania powierzchni skrzydeł wirnika turbin wiatrowych. Pracują one w trybie niezwykle wydajnym, oszczędzając energię i nie zanieczyszczając otoczenia. Ich ekonomika wynosi nawet do 60 %.

Roboty ABB stanowią doskonały przykład połączenia nowych technologii z dbałością o środowisko naturalne. Maszyny zostały skonstruowane po to, aby zadbać o malowanie powłok szczególnie farmy wiatrowe najczęściej rozmieszczone są w nadmorskich okolicach, gdzie woda, czy stężenie soli w powietrzu jest bardzo wysokie. Dlatego, aby ochronić maszynę przed działaniem zewnętrznym, które de facto może być kosztowne, należy stosować specjalne powłoki lakiernicze. Wydawać by się mogło, że nie jest to nic trudnego. Jednak jest to złudne. Powłoka lakieru, który musi być odporny na działania najmniejszych choćby strug wody, lodu i piasku, musi być położony z niezwykłą precyzją. Należy stosować odpowiednią grubość i zachować idealną gładkość. Stąd pomysł firmy ABB na stworzenie specjalnych robotów, których zadaniem będzie precyzyjne przygotowanie powierzchni. Maszyny z mikrometrową dokładnością nakładają na skrzydła powłokę ochronną, przy tym zachowując oszczędność zużycia energii. Roboty posiadają zintegrowany system technologiczny IPS (Integrated Process System) charakteryzujący się szybką regulacją w pętli zamkniętej przepływu farby i powietrza. Pozwala to na skuteczne ograniczenie strat farby na nieproduktywne natryski (overspray) i na nanoszenie jej równomierną warstwą. 

Film przedstawiający sprawność i precyzję pracy robotów ABB:

ABB Robotics – Fanta Can Challenge – Level II – Superior Motion Control

Istnieją dwie koncepcje. Pierwsza z nich jest stacjonarna. To znaczy, że dwa roboty poruszają się na specjalnie przygotowanych szynach, poziomo wzdłuż skrzydła, które nieruchomo pozostaje zamontowane wewnątrz specjalnej klatki. Warto zaznaczyć, że zwykłe warsztaty malarskie zużywają przy tym więcej energii, z tego względu, że potrzeba jej więcej do filtracji powietrza i ponownego jego wtłoczenia do pomieszczenia. Firma ABB stosuje system wentylacji, który zwraca aż 95 % wyciągniętego i oczyszczonego powietrza.  Druga koncepcja zaś, przewiduje, że roboty poruszają się w klatce wzdłuż skrzydła. Istnieją dodatkowo konstrukcję, których portal z robotami jest ruchomy, dzięki czemu maszyny mogą malować obiekty nawet o długości 80 m.

Projekt firmy został zgłoszony do jednej z najbardziej liczących się nagród w świecie robotyki. Firma wykonuje zamówienia na roboty, nie tylko w segmencie malarskim, ale również kolejowym.

fot.: klatka z filmu o robotach ABB

źródło: ABB
źródło: ABB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here