AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Gosia Tchorzewska.


Zauważyliście pewien ruch w swoim otoczeniu? Jakby więcej dróg lokalnych jest reperowanych, powstaje nieco więcej niż w poprzednich latach nowych ścieżek rowerowych. Wszędzie wokół coś się remontuje, poprawia, sprząta. Poziome znaki drogowe zostały tu i ówdzie odmalowane przed zimą…


To wszystko symptomy świadczące o tym, że oto wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. 21 października wybierać będziemy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz miejskich i wiejskich radnych. Najnowsza zmiana ordynacji wyborczej wydłużyła kadencję władz samorządowych z czterech do pięciu lat. Oznacza to, że zwycięzcy przez kolejnych pięć lat będą decydować o tym, jak kształtowane będzie nasze najbliższe otoczenie. Nasza gmina. Nasze miasto. Nasza dzielnica.

Kampania już w toku. Komitety wyborcze zarejestrowane. Do 16 września mogą zgłaszać kandydatów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy. Do 26 września – kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jednak większość kandydatów już zostało zarejestrowanych, winniśmy więc poznać ich nieco bliżej.

O co pytać kandydatów?

1 Ważnym tematem tegorocznej kampanii będą z pewnością sprawy związane z poprawą jakości powietrza. Rząd przygotował program Czyste powietrze. W ramach tego programu będą do rozdysponowania ogromne pieniądze: ponad 100 miliardów złotych w skali kraju zostanie przeznaczonych na termomodernizację budynków. Czy trafią do twojej gminy? Warto sprawdzić, co kandydaci wiedzą na ten temat, a jeśli mowa o reelekcji – jak dotychczasowi włodarze sprawdzili się w wykorzystywaniu dotacji na wymianę pieców węglowych i/lub ich zamiany na pompę ciepła.

2 Na świecie trwa rewolucja energetyczna. Niemal w każdym kraju władze samorządowe i krajowe wspierają rozwój energetyki obywatelskiej, rozproszonej. Globalnie chodzi głównie o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i przeciwdziałanie zmianie klimatu. Jednak małe źródła zielonej energii: elektrownie wiatrowe, fotowoltaika, biogazownie, małe elektrownie wodne są także szansą dla lokalnych społeczności na tańszy prąd, ciepło, na nowe miejsca pracy, na dodatkowe dochody dla rolników. Są gminy, które wspierają energetykę obywatelską, ale są i takie, gdzie nie słyszano jeszcze o takich możliwościach.

3 Efektywność energetyczna. Pod tym hasłem kryje się wiele działań, które podejmowane na szczeblu samorządowym mogą przynieść gminom duże oszczędności. Wymiana żarówek w lampach ulicznych, szkołach, urzędach; instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach gminnych obiektów, docieplanie ich, wymiana źródeł ogrzewania – zwracajmy uwagę na to, jakie jest podejście kandydatów do tych zagadnień i jaka jest ich wiedza w tym obszarze.

4 Można sprawę potraktować blokowo i sprawdzić, jakie deklaracje złożyli kandydaci. Polska Zielona Sieć przygotowała taką deklarację i na stronie wyborysamorzadowe.wiecejnizenergia.pl będzie można znaleźć kandydatki i kandydatów, którzy zgadzają się z jej treścią. Podpisując ją, kandydaci mogą wyrazić swoje poparcie dla energetyki obywatelskiej oraz zobowiązać się do wspierania jej rozwoju w przypadku wygrania wyborów. Będziemy śledzić pojawiających się tam kandydatów.

REO proponuje inne podejście: uzyskanie konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie od kandydatki lub kandydata, na którego zamierzamy zagłosować. Począwszy od dzisiaj, będziemy publikować codziennie jedno pytanie do kandydujących w wyborach samorządowych. Pytania będą dotyczyły różnych zagadnień, ale głównie tych, wokół których kręci się nasze REO, czyli ENERGIA, KLIMAT, REWOLUCJA. A że klimat rozumiemy szeroko, nie tylko jako zjawisko geograficzne, ale też jako atmosferę panującą wokół nas – zapytać możemy dosłownie o wszystko. Śledźcie więc nasz profil na Facebooku!  

 REO POLECA

Paweł Krulikowski: Patrz trochę szerzej!