UWAGA PANOWIE! Modowe wtopy, czyli weź nie strasz!

Kacper Popkowicz o najczęstszych błędach mężczyzn

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Paweł Sito.

 Mógłbym je wymieniać w nieskończoność. Nikogo oczywiście nie oceniam przez pryzmat jego stylistycznych wpadek. Po prostu potraktujcie tekst humorystycznie. W końcu dopiero co było Halloween…  

Koszula z krótkim rękawem i krawatem

 

wpadki modowe mężczyźni
fot. flickr.com, irzinek

Znak rozpoznawczy podstarzałych urzędników i polskich wesel. Koszula to zazwyczaj tylko udająca formalną imitacja, z rękawami szerokimi na tyle, że spokojnie pomieściłyby uda. Za to krawat najczęściej występuje w formie reliktu z lat 80. (tandetny, quasi-zabawny wzór). W dodatku zawiązany raz na zawsze masywnym windsorem. Krawat sięga połowy mostka (co ma swoje praktyczne zastosowanie – świetnie służy za śliniaczek na wspomnianych weselach). Takie połączenie nie jest eleganckie, nie jest odpowiednie nawet w największe upały i zdecydowanie nie wygląda dobrze. Istny horror.

 

Za długie nogawki spodni

 

wpadki modowe mężczyźni

fot. pixabay.com, Ryan McGuireZ pozoru drobna rzecz, a tak kole w oczy. Istna plaga na polskich ulicach. Skrócenie nogawek spodni to przeróbka banalnie prosta i tania, ale 3/4 mężczyzn i tak poszukuje wewnętrznego muzyka, który podczas stawiania kroku gra na akordeonie utworzonym z fałd nadprogramowego materiału. Melodii tej wtóruje (krzycząc z przerażenia) chórek świadków takiej stylizacji. Za długie spodnie mogą zepsuć nawet udany zestaw. A ze względu na to, że w przypadku większości mężczyzn ze świecą szukać idealnie pasujących z wieszaka spodni, to warto znaleźć w swojej okolicy krawca i wesprzeć trochę rzemiosło.

 

Ozdobne przeszycia w garniturach

Szczyt tandety. Próba odejścia od klasycznego kanonu po to, żeby wyglądać bardziej luzacko. Nie tędy droga. Czerwone obszycia guzików, kontrastowe lamówki, nieśmieszne wzory świadczą o kroku wstecz w ewolucji.

 

Szelki i pasek jednocześnie

wpadki modowe mężczyźni

 

W artykule o szelkach wspomniałem, że noszenie szelek i paska jednocześnie to zbrodnia zarówno na estetyce, jak i na logice. Istnieją jednak ludzie, którzy w głębokim poważaniu mają te dwie kwestie. Nieudanie próbują wprowadzić jakieś innowacje do swojej garderoby i wyróżnić się w tłumie. Robią to raczej z potrzeby pokazania się niż ze względu na, że tak powiem, stylistic statement. Uważają szelki za akcesorium przyciągające uwagę i jedynie o potencjale wizualnym, nie zwracają uwagi na ich praktyczne zastosowanie, i sądzą, że aby spodnie trzymały się na swoim miejscu, wciąż muszą oni nosić pasek. Szelki (zazwyczaj te na żabki) służą więc za element mający za zadanie zwracać uwagę jako nieszablonowy, a pasek ma spełniać funkcję praktyczną, czyli przytrzymywać spodnie na odpowiedniej wysokości. To trochę tak jakby zjeść chleb z bułką lub na odwrót i czuć się co najmniej tak, jakby się delektowało foie gras.

 

        Poszetka i krawat z tej samej tkaniny

wpadki modowe mężczyźni

W sieciówkach roi się od zestawów krawat plus poszetka. Zazwyczaj o (nie)szlachetnym, stuprocentowo poliestrowym składzie. A poszetka w znakomitej większości nazywana jest chusteczką. Już to powinno zapalić nam w głowie czerwoną lampkę. W wielu przypadkach krawat i poszetka są też wykonane z dokładnie tej samej tkaniny, co jest wbrew zasadom klasycznej męskiej elegancji (choć wydawać by się mogło, że taka spójność jest pożądana). Wygląda to  sztucznie, nieciekawie i po prostu brzydko. Na samą myśl mam gęsią skórkę. Trochę więcej inwencji twórczej!

***

A na koniec. Nawet Francuzom, w dodatku politykom wysokiego szczebla zdarzają się takie wpadki…

modowe wpadki mężczyźni
Cóż, nawet politykom wysokiego szczebla to się zdarza…


REO POLECA

Kacper Popkowicz: Ślub ze stylem