Współpraca Tesli z Vestas, czyli nowy rozdział w energetyce wiatrowej


Teslarozpoczęła współpracę z największym na świecie producentem turbin wiatrowych, wcelu rozwinięcia potencjału farm wiatrowych dzięki integracji z akumulatoramienergii. Baterie firmy Tesla będą używane do przechowywania nadmiaru energii,która będzie mogła zostać wykorzystana w bezwietrzne dni.


Pomimotego, że baterie Tesli są kojarzone głównie ze współpracą z energetykąsłoneczną, ich zastosowanie nie jest ograniczone jedynie do tego źródła energiiodnawialnej. Jakiś czas temu, firma Tesla podpisała kontrakt na dostawęakumulatorów energii do farmy wiatrowej Hornsdale budowanej na południuAustralii. Parę dni temu z kolei firma oświadczyła o nowo utworzonympartnerstwie z największym producentem turbin wiatrowych, duńską firmą Vestas,w celu znalezienia najefektywniejszego sposobu na produkcję energii z wiatru wpołączeniu turbin z bateriami. Jak oświadczył prezes Vestas, Bert Nordberg,Tesla ma na celu znalezienie najlepszego sposobu na przechowywanie nadmiaruenergii i wykorzystywanie jej w czasie, gdy wiatr nie wieje z wystarczającasiłą.

Flagowyprojekt Tesli, czyli Gigafabryka, przyniósł firmie sławę oraz statusnajwiększego na świecie producenta baterii. Nowy projekt z pewnością zwiększypotencjał Tesli oraz zachęci konkurencję do dalszego rozwoju tańszych ibardziej wydajnych akumulatorów energii.

Niestabilnośćenergii produkowanej ze zmiennych źródeł jest częstym argumentemwykorzystywanym przeciwko rozwojowi energetyki odnawialnej i, w opiniipublicznej, świadczącym za energią pochodzącą z paliw kopalnych. Rozwój rynkuakumulatorów energii jest obecnie jednym z najważniejszych czynnikówdeterminujących dalszy rozwój energetyki odnawialnej. Przechowywanie energiiprodukowanej przez niestabilne źródła, takie jak wiatr i słońce pozwoli naoparcie miksu energetycznego w większym stopniu na źródłach odnawialnych.Obecnie, największą przeszkodą w wykorzystywaniu akumulatorów energii, równieżw domowym ujęciu, jest ich cena znacznie zwiększająca koszt inwestycji. Noweprojekty oraz dalszy rozwój producentów baterii energii zwiększają szansę nasukcesywny spadek cen w przyszłości.

Agata Skrzypczyk

fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here