Wspólna sieć elektroenergetyczna dla Europy

“Powering Europe” (Zasilanie dla Europy) to raport opublikowany przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) podczas konferencji i targów GRIDS2010 w Berlinie. Dokument przedstawia perspektywy utworzenia nowoczesnego, ogólnoeuropejskiego, systemu elektroenergetycznego kompleksowo wykorzystującego możliwości energii odnawialnej. 
 

Raport wskazuje między innymi sposoby sprawnego wprowadzenia do sieci rosnącej wciąż ilości energii z wiatru. Jak twierdzą specjaliści z EWEA, jest to jak najbardziej realna koncepcja. Za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawia zarówno brak większych przeszkód technicznych, jak i znaczne korzyści ekonomiczne. Jednak, aby pomysł mógł wejść w życie, Europa musi najpierw unowocześnić i połączyć swoje sieci energetyczne, a także zadbać o zdrową konkurencję na utworzonym w ten sposób wspólnym rynku energetycznym. Raport EWEA pokazuje, że zysk z wdrożenia tych rozwiązań mógłby być ogromny. Przykładowo, samo zintegrowanie do 2020r. 265 GW energii z wiatru, równałoby się oszczędnościom rzędu 41,7 mld euro rocznie na kosztach energii elektrycznej.

Według autorów raportu elastyczność to słowo-klucz dla przyszłej współpracy na europejskim rynku energii, ponieważ rozbudowa infrastruktury powinna objąć zarówno sieć offshore jak i nowoczesne połączenia transgraniczne na całym kontynencie. Tymczasem, jako przykłady krajów wartych naśladowania w zarządznaiu systemami elektroenergetycznymi raport EWEA wskazuje Niemcy, Holandię, Danię, Irlandię i Hiszpanię.

Pełen raport w formacie .pdf można pobrać ze strony EWEA.

Redakcja reo.pl

źródło: www.ewea.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here