Wsparcie dla biogazowni za małe


Biogazownie nie rozwiną się, tak jak zapowiada rząd.Wsparcie przewidziane dla tej technologii jest za małe – wynika z opiniiekspertów cytowanych przez „Rzeczpospolitą”.

 

Opublikowane w ubiegłym tygodniu projekty rozporządzeńprzewidują, że na aukcjach państwo kupi 3,8 TWh energii z istniejącychbiogazowni rolniczych o mocy do 1 MW i 4,15 TWh z takich instalacji o mocy większejniż 1 MW. Cenę referencyjną określono na poziomie 550 zł za MWh. Jak wskazuje „Rz”,chociaż jest to  najwyższa cenareferencyjna spośród wszystkich technologii, to nadal znajduje się poniżejprogu rentowności.

 

Jak wynika z analiz Instytutu Energetyki Odnawialnej realnekoszty produkcji energii w biogazowniach rolniczych to 600–700 zł/MWh. Cowięcej, miejsca w systemie nie starczy dla wszystkich. Według Michała Ćwila z PolskiejIzby Gospodarczej Energii Odnawialnej i Rozproszonej wsparcia może zostaćpozbawionych nawet 15 proc. biogazowni o mocy powyżej 1 MW i 10 proc.mniejszych instalacji, o mocy poniżej 1 MW.

 

Do tej pory rząd głośno zapowiadał rozwój biogazownirolniczych w kraju, podkreślając, że w przeciwieństwie do wiatraków jest totechnologia stabilna i przewidywalna. Dla technologii tej przewidziano wustawie o OZE preferencje, polegające m.in. na wprowadzeniu niebieskichcertyfikatów dla wytwórców energii z biogazowni rolniczych.

 

 

REO.pl

Źródło: Aneta Wieczerzak-Krusińska / „Rzeczpospolita”

fot. REO.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here