WSA w Krakowie przeciw zakazowi palenia paliw stałych. ClientEarth protestuje

W piątek, 22 sierpnia 2014 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że uchwała zakazująca palenia paliw stałych na terenie miasta jest nielegalna. Z wyrokiem nie zgadza się Fundacja ClientEarth, która domagała się wprowadzenia zakazu, przekonując, że jest on nie tylko zgodny z prawem, ale też konieczny. Wyrok nie jest prawomocny. Fundacja zapowiada złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Sąd argumentował wyrok, powołując się między innymi na naruszenie przez Sejmik normy kompetencyjnej, a to właśnie Sejmiki odpowiedzialne są w Polsce za zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w regionach. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób Sejmik miałby to robić? – komentuje wyrok Małgorzata Smolak, prawnik ClientEarth.

Według ClientEarth kolejnym nieporozumieniem jest uznanie przez Sąd w ustnym uzasadnieniu, że uchwała ta zbyt głęboko ingeruje w prawa jednostki, tymczasem, uchwała ta ma chronić krakowian oraz turystów przed oddychaniem szkodliwym dla zdrowia powietrzem. – To jest przegrana nie tylko Sejmiku, ale wszystkich mieszkańców miasta, którzy domagali się od władz wprowadzenia konkretnych rozwiązań – dodaje Smolak.

Uchwała w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania na terenie Krakowa została przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego 25 listopada 2013 roku i jest pierwszą tego typu uchwałą w Polsce. Od 1 września 2018 roku wprowadza ona zakaz stosowania paliw stałych (przede wszystkim węgla) do ogrzewania lokali i budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Urząd miasta dofinansowuje wymianę ogrzewania z węglowego na elektryczne, gazowe, olejowe, bazujące na odnawialnych źródłach energii (kolektory lub pompy ciepła) oraz ogrzewanie z sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy mogą otrzymać zwrot nawet 100 proc. poniesionych kosztów inwestycji. Miasto przygotowało także program osłonowy dla osób, które w wyniku wymiany pieca będą ponosiły większe koszty ogrzewania lokalu we postaci dopłat do rachunków za ogrzewanie.

Kraków należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Normy jakości powietrza są wielokrotnie przekraczane w sezonie grzewczym. Głównym źródłem zanieczyszczenia jest ogrzewanie budynków, według szacunków w Krakowie jest ok. 30 tysięcy pieców węglowych. Kosztuje to miasto 740 mln złotych rocznie. Wprowadzenia uchwały domagały się organizacje społeczne, mieszkańcy oraz Prezydent Krakowa. W przeprowadzonych w październiku 2013 roku konsultacjach społecznych projektu 90 proc. uwag postulowało wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here