WSA w Białymstoku uchylił kolejną gminną uchwałę określającą minimalną odległość dla wiatraków


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku 17 kwietnia 2014 roku ogłosił wyrok w sprawie ważności uchwały Rady Gminy Krasnopol. Radni gminy postulowali, by odległość turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych wynosiła 2 km. Sąd uchylił uchwałę.

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Krasnopol w województwie podlaskim inwestor, który chciałby postawić na terenie gminy elektrownie wiatrowe, musiałby zachować od terenów mieszkalnych odległość nie mniejszą niż 2 km.

Dokument ten został zakwestionowany przez firmy: Eko Energia Józef Pawlikowski Bulcyk i Wspólnicy, Gamesa Energia Polska oraz przez Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO).

Po wysłuchaniu obu stron Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku 17 kwietnia br. wydał wyrok uchylający uchwałę Rady Gminy Krasnopol.

Tym samym po raz kolejny, po niedawnym wyroku w sprawie analogicznej uchwały Rady Gminy Jeleniewo, Sąd Administracyjny uznał, że tego typu uchwały nie mają charakteru prawa miejscowego i rażąco naruszają prawa nabyte właścicieli działek rolnych i inwestorów.

Redakcja reo.pl

Farma wiatrowa, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here