Wrocławscy naukowcy chcą stworzyć sztuczny liść na bazie grafenu


Na świecie prowadzi się wiele badań nad sztucznąfotosyntezą; to co jest innowacyjne w polskim projekcie, to wykorzystaniegrafenu do redukcji dwutlenku węgla – mówi dr Bartłomiej Szyja z WydziałuChemicznego Politechniki Wrocławskiej. Jak dodaje, w ciągu 3 lat możnaspodziewać się prototypów sztucznego liścia.

– Chcemy zbudować odpowiedni fotokatalizator, który by mógłwykorzystać energię słoneczną, dostarczyć ją w formie protonów, elektronów docząsteczki dwutlenku węgla i uzyskać z niej coś, co będzie miało większąwartość – tłumaczy dr Szyja z Zakładu Chemii i Technologii Paliw PolitechnikiWrocławskiej.

Celem naukowców jest uzyskanie z redukcji CO2wysokoenergetycznych produktów, jak np. metan, metanol, które można ponowniewykorzystać jako paliwa.

– Z ciekawych produktów, jakie przychodzą nam do głowy, tonp. jest kwas mrówkowy, który nadaje się świetnie do przechowywania wodoru -zaznacza.

Ze względu na ogromną ilość CO2 emitowanego do atmosfery, od jakiegoś czasuna świecie prowadzone są badania nad utylizacją dwutlenku węgla. Innowacyjnośćprojektu polskich naukowców polega wykorzystaniu do tego procesu grafenu.

– Grafen ma ciekawe właściwości, jeśli chodzi o przewodnictwo elektryczne,jednocześnie jest tani, łatwy do uzyskania w stosunkowo dużych ilościach -tłumaczy dr Szyja.

– Aktywowany grafen ma taką zdolność, że zaczyna przekształcać CO2,cząsteczki stają się aktywne, więc ruchome. Jeżeli do tego doprowadzimy wodór,który nam powstał, który przeszedł przez membranę zachodzi proces fotoredukcjiCO2 – wyjaśnia dr Katarzyna Pstrowska.

Jak zaznacza dr Szyja, “w ciągu trzech lat oczekujemy naprawdędziałających prototypów takiego urządzenia”.

 

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here