Wrocław: Klienci Taurona mogą na bieżąco śledzić zużycie prądu


Klienci Taurona jako pierwsi w Polsce mogą obserwować wczasie rzeczywistym zużycie energii poszczególnych urządzeń w domu lub biurze –informuje spółka. Pozwala na to nowa usługa o nazwie HAN Tauron AMIPlus.

 

Turon Dystrybucja, jako pierwsza spółka energetyczna wPolsce, udostępnił nową funkcjonalność, która pozwala na zdalną aktywacjębezprzewodowego interfejsu komunikacyjnego w inteligentnym liczniku energiielektrycznej. Dzięki temu dane dotyczące aktualnego zużycia energii sąprzesyłane bezpośrednio z licznika energii elektrycznej AMI na domoweurządzenie odbiorcze (HAN). Na razie usługa jest dostępna dla klientów Tauronaobjętych projektem AMIPlus Smart City Wrocław, którego celem jest wdrożeniesystemu inteligentnego opomiarowania u wszystkich klientów spółki we Wrocławiu.

 

Jak informuje Tauron, sieć domowa HAN (ang. Home AreaNetwork), jest typem lokalnej, domowej sieci informatycznej łączącej różneurządzenia znajdujące się w domu lub w biurze. Dzięki niej uzyskujemy możliwośćsterowania urządzeniami. HAN oraz rozwiązania klasy internetu rzeczy IoT (ang.Internet of Things), to aktualnie dwa najbardziej rozwijane obszary w zakresieinteligentnego domu. Z roku na rok rośnie zainteresowanie zdalnym sterowaniemurządzeń, a także szybkim powiadamianiem o różnego rodzaju zdarzeniach w domuczy biurze. To powoduje, że na rynku jest coraz więcej dostępnych rozwiązań dlainteligentnego domu.

 

– Usługa HAN Tauron AMIPlus, czyli dostęp do danychpomiarowych w czasie rzeczywistym i możliwość monitorowania zużycia energiielektrycznej jest szczególnie ważne dla tych osób, które na energiielektrycznej mają oparte funkcjonowanie firmy czy gospodarstwa domowego. Stałydostęp do danych z licznika to możliwość podglądu, porównywania oraz planowaniazużycia energii. To także większe bezpieczeństwo, ponieważ oprócz sterowaniaurządzeniami otrzymujemy możliwość odczytu zużycia energii poszczególnychurządzeń również wtedy, gdy jesteśmy poza domem, poprzez sieć internetową –mówi Robert Zasina, Prezes Zarządu TAURON Dystrybucja.

 

Usługa umożliwia dostęp do danych z inteligentnego licznikaenergii elektrycznej co 30 sekund. Na tej podstawie urządzenia sieci HAN„budują” profil obciążenia danego gospodarstwa domowego, a zdalne zarządzanieurządzeniami i dostęp do danych z licznika energii elektrycznej, poprawiająbezpieczeństwo. Jeśli dysponujemy gniazdkiem sieciowym z funkcją odłączeniazasilania, do którego podłączamy np. żelazko, to wraz z dostępem do danych zlicznika daje nam pewność, że żelazko jest wyłączone. Podobnie jak zdalnypodgląd na stan czujnika otwarcia okien, czujnika zalania czy też czujnika dymuto posiadanie wiedzy, że w naszym domu nie dzieje się nic niepokojącego.       

 

– Dostęp do narzędzia oferowanego przez Tauron jest bardzoprosty. Każdy mieszkaniec Wrocławia, który ma zainstalowany inteligentnylicznik energii elektrycznej i posiadający własną domową sieć HAN wyposażoną wmoduł komunikacji bezprzewodowej Wireless M-Bus, ma możliwość w dogodnym dlasiebie czasie na aktywowanie interfejsu komunikacyjnego HAN w liczniku AMI iskomunikowania go ze swoją siecią domową – tłumaczy Marcin Pastuszka,odpowiedzialny za obsługę sieci domowej HAN.

 

Można to zrobić za pośrednictwem platformy eLicznik,dostępnej jako portal www lub bezpłatnej aplikacji dostępnej na każdą platformę– Windows, Android i iOS. Z aplikacji mogą korzystać klienci Taurona, którymfirma w ramach projektu zmiany opomiarowania energii AMIPlus wymieniła licznikina inteligentne. Platforma eLicznik umożliwia zarządzanie portem HAN w licznikuAMI oraz pozyskanie niezbędnych parametrów związanych ze skomunikowaniemurządzeń.

 

 

REO.pl

źódło:Tauron

fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here