Wrocław: Będą dodatkowe działania antysmogowe


Wymiana 80 proc.pieców węglowych w ciągu pięciu lat, liczniejsze kontrole stanu technicznegopojazdów oraz mycie ulic – to niektóre punkty programu antysmogowego, którywprowadza wrocławski magistrat. Celem jest poprawa jakości powietrza w centrummiasta.

 

Jakpowiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Wrocławia RafałDutkiewicz, analiza zjawiska smogu w mieście pozwoliła dokładnie określićpriorytety i sposób walki z zanieczyszczeniami.

 

„Najwięcejzanieczyszczeń pochodzi z pieców węglowych, dlatego w ciągu pięciu lat chcemywymienić 80 proc. z nich. Zakładamy też inne działania, jak np. wpisywanie dopozwoleń na budowę obowiązku mycia pojazdów budowlanych czy mycie ulic wcentrum. Będziemy też wymagali, by rozbiórki obiektów odbywały się w sposób bezpyłowy”-dodał Dutkiewicz.

 

Podkreślił,że we współpracy z policją zwiększone zostaną również badania stanutechnicznego pojazdów w mieście.

 

„Zaledwie 20proc. niesprawnych pojazdów emituje wszystkie komunikacyjne zanieczyszczenia.Dlatego tę szkodliwa mniejszość trzeba wyeliminować” – zaznaczył prezydent.

 

Prof. JerzyZwoźniak z Politechniki Wrocławskiej poinformował, że we Wrocławiu „strukturaogrzewania domowego wytwarza 62 proc. zanieczyszczeń, komunikacja samochodowa24 proc., a przemysł 12 proc.”.

 

„Przed latyte proporcje były odwrotne i to przemysł był największym sprawcązanieczyszczeń. (…) Obecnie w ścisłym centrum jest trzy tysiące budynkówwielorodzinnych ogrzewanych węglem i likwidacja w pierwszej kolejności emisji ztych pieców pozwoli znacząco poprawić jakość powietrza” – mówił naukowiec.

 

Wiceprezydentmiasta Wojciech Adamski zaznaczył, że magistrat chce zmienić strategiędziałania w wymianie pieców i szacuje, że w ramach programu KAWKA dojdzie dowymiany około 30 tys. pieców, w tym 23 tys. pieców w lokalach komunalnych.

 

„Dotychczasprogram obejmował tych lokatorów, którzy sami zgłaszali chęć wymiany w ramachdotacji. Teraz będziemy chodzić od drzwi do drzwi i przekonywać, wykładaćgotowe dokumenty i nalegać na wymianę” – dodał Adamski.

 

Plan zakłada,że rocznie będzie dochodzić do wymiany przynajmniej 1600 pieców w centrumWrocławia.

 

Na walkę zniską emisją w ramach programu KAWKA przeznaczono w ostatnich dwóch latach weWrocławiu ponad 54 mln zł. Program KAWKA finansuje Narodowy i Wojewódzki FunduszOchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program zakłada likwidację tzw. niskiejemisji – czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowepiece – oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

 

 

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here