Wniesienie ZEW Niedzica do Energi, większy pakiet dla inwestora lub fuzja z Enea to możliwe scenariusze

Obok wniesienia Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica do Energi, ministerstwo skarbu rozważa też inne scenariusze prywatyzacji Energi, m.in. alians z Eneą i sprzedaż większego pakietu inwestorowi – wynika z artykułu „Rzeczpospolitej”.

– Zakładamy ciągle, że debiut odbędzie się w tym roku, ale równolegle opracowujemy plan, który ma na celu określenie wspólnych założeń dla polskiej energetyki. Oznacza to, że debiut może zostać opóźniony albo może zostać zastosowana inna formuła sprzedaży – zapowiedział Karpiński cytowany przez gazetę.

Karpiński nie chciał sprecyzować, jakie konkretnie scenariusze bierze jeszcze pod uwagę resort. Pytany, czy wchodzi w grę alians gdańskiej spółki z poznańskim koncernem Enea odpowiedział, że trzeba poczekać na wyniki prowadzonych analiz, ale jednocześnie przyznał, iż konsolidacja w różnych branżach jest bardzo potrzebna polskiej gospodarce.

Według gazety, oprócz ewentualnej fuzji z Eneą alternatywnym rozwiązaniem dla Energi może być debiut na GPW połączony ze sprzedażą większego pakietu akcji inwestorowi branżowemu.

Włodzimierz Karpiński decyzje w sprawie Energi zapowiada na wrzesień.

W połowie czerwca wiceminister Paweł Tamborski zapowiedział, że wniesienie ZEW Niedzica do Energi nie jest ostatecznie przesądzone, a obecnie trwają analizy czy transakcja będzie możliwa.

Według niego, transakcja wniesienia ZEW Niedzica dojdzie do skutku jeśli zostanie uporządkowana sytuacja majątkowa tej spółki albo Energa zdecyduje się na jej przejęcie ze świadomością wszystkich ryzyk związanych z “prawnymi zaszłościami”.

 

MZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here