Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Energetyki AGH

We wtorek, 29 października, wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To największa inwestycja uczelni – podkreślają władze AGH.

Jej koszt wynosi ok. 190 mln zł, z czego ponad 62 mln stanowią środki unijne z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta to środki własne uczelni i kredyt bankowy. AGH liczy też na dofinansowanie ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz sponsorów. Powierzchnia Centrum wyniesie ok. 15,5 tys. m kw., na których znajdzie się 38 specjalistycznych laboratoriów naukowo-badawczych.

– Będziemy zajmować się tutaj wszystkimi rodzajami energetyki. Tak kompleksowo wyposażonego Centrum Energetyki nie ma w Polsce, a może nawet w Europie. Będą tu pracować nie tylko nasi naukowcy, ale i europejscy – powiedział rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. – Jestem przekonany, że będą tutaj powstawać nowe technologie energetyczne. Chcemy mocno wpisać się w innowacyjny charakter naszej gospodarki.

Jak podkreślił marszałek Małopolski Marek Sowa, Centrum Energetyki będzie „prawdziwym miejscem współpracy uczelni z biznesem”. – Laboratoria, jakie się tutaj będą mieścić, mają przecież współpracować z podmiotami prywatnymi, niepublicznymi, ze spółkami prawa handlowego – zaznaczył marszałek.

Zdaniem wiceprezydent ds. rozwoju Krakowa Elżbiety Koterby inwestycja doskonale wpisuje się w politykę miasta. – Kraków zmienia swoją markę. Wiemy już, że jest miastem kultury, literatury, turystyki. Teraz chcemy, by był postrzegany również jako miasto gospodarki, która rozwija się w oparciu o naukę i wiedzę. Aby realizować tę ideę, szczególnie nam potrzeba takich obiektów jak ten, gdzie pracuje się na rzecz biznesu – powiedziała wiceprezydent.

Przedstawiciele uczelni, województwa małopolskiego oraz projektanta i wykonawcy inwestycji wmurowali kamień węgielny po podpisaniu aktu erekcyjnego. Budowę poświęcił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. Władysław Zuziak.

Budowa Centrum rozpoczęła się w kwietniu. Od tego czasu powstał szkielet budynku. Ze względu na wielkość przedsięwzięcia podzielono je na dwa etapy. Oddanie do użytku pierwszego etapu zapowiedziano na listopad 2014 roku.

Centrum Energetyki AGH złożone będzie z dwóch połączonych ze sobą budynków zlokalizowanych przy ul. Czarnowiejskiej.

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here