Wirtualna elektrownia w Toyota City zracjonalizuje wykorzystanie energii odnawialnej


Toyota we współpracy z przedsiębiorstwemenergetycznym i władzami samorządowymi zamierza zrewolucjonizować rynek energiiodnawialnej w swoim rodzinnym mieście, Toyota City. Nowoczesny systeminformatyczny skoordynuje pobór energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych zbieżącą produkcją oraz zsynchronizuje pracę przydomowych wytwórni energii wsystemie prosumenckim, aby działały jak elementy jednej dużej elektrowni.

Toyota Motor Corporation, Chubu Electric Power Co., Denso Corporation iToyota Turbine and Systems Inc., wspólnie z władzami Toyota City uruchomiłydemonstracyjny projekt wirtualnej elektrowni, którego efektem ma być optymalnezarządzanie lokalną produkcją i konsumpcją energii odnawialnej. Projekt zakładabudowę systemu informatycznego, który będzie regulować zapotrzebowanie naenergię w zależności od dostępnych zasobów energii odnawialnej wytwarzanej wmieście. Pozwoli to skoordynować działanie wielu małych źródeł energii, abyfunkcjonowały w taki sposób, jakby stanowiły jedną dużą elektrownię.

W projekcie zostanąwykorzystane technologie informatyczne i komunikacyjne do łączenia hybrydplug-in (ładowanych z sieci), podgrzewaczy wody z pompą ciepła, domowych akumulatorówi innych urządzeń pracujących w prywatnych domach i firmach. System będziekontrolował czas ładowania samochodów oraz regulował magazynowanie i pobieranieenergii z prywatnych akumulatorów, aby dostosowywać pobór energii do poziomuprodukcji energii pochodzącej z wiatru, paneli słonecznych i biomasy. Podażenergii jest podatna na częste zmiany w związku z pogodą i innymi czynnikami.Wirtualna elektrownia będzie fundamentem infrastruktury energetycznej, któryzwiększy efektywność wykorzystania energii odnawialnej.

W Toyota City, mieszczącymgłówną siedzibę koncernu Toyota, władze samorządowe są w trakcie realizacjiplanu redukcji do 2020 roku emisji CO2 o 30 procent w porównaniu do 1990 roku.Kiedy program ten zostanie ukończony, Toyota City będzie miało status miastaniskoemisyjnego. W październiku 2016 roku władze powołały radę Toyota CityConnected Society Verification Promotion Council, której jednym z zadań jestkoordynacja lokalnej produkcji energii odnawialnej z lokalną konsumpcją.Energia zaoszczędzona dzięki nowemu systemowi będzie mogła zostać skierowana dotradycyjnych dystrybutorów energii, aby przetestować nowy model biznesowy,który przyczyni się do stabilizacji podaży energii odnawialnej.

1 Agregator zasobów. Sprawuje scentralizowanąkontrolę nad źródłami energii po stronie użytkowników (akumulatorami w domach ihybrydach plug-in)

2 Główny agregator. Integruje agregatory zasobów,utrzymując równowagę między produkcją i konsumpcją energii

3 HomeEnergy Management System

REO.pl

źródło: Toyota

fot. Kenta Morigami / CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here