Wirtualna elektrownia – Fortum pracuje nad pilotażowym projektem

Wirtualna elektrownia, które nie produkuje energii elektrycznej, ale zapewnia równowagę systemu energetycznego- taki pilotażowy projekt realizuje w Finlandii skandynawskikoncern Fortum. Częścią wirtualnej elektrowni ma być domowy podgrzewacz wody.

 

Taka elektrownia o mocy 100 kilowatów powstanie w oparciu ozintegrowany system 70 podgrzewaczy wody w domach jednorodzinnych. Uzyskana mocbędzie oferowana fińskiemu operatorowi sieci w celu bilansowania systemuenergetycznego.

 

Jak podały służby prasowe koncernu, jest to pierwszy wFinlandii i prawdopodobnie pierwszy w Europie projekt, w ramach któregogospodarstwa domowe będą oferować moc firmie zarządzającej siecią energetyczną.Dotąd podobne projekty były prowadzone z udziałem odbiorców przemysłowych.

 

Eksperci wskazują, że im większy udział w systemie dośćniestabilnej energii z wiatru i słońca, tym większa potrzeba bilansowania siecienergetycznej. Dlatego, by zrównoważyć produkcję i konsumpcję energii, potrzebanowych sposobów jej magazynowania i rozwiązań pozwalających na kontrolęzużycia. Mogą w tym uczestniczyć również gospodarstwa domowe wykorzystująceogrzewanie elektryczne.

 

Wirtualna elektrownia oparta na podgrzewaczach wody nieprodukuje energii elektrycznej, ale może momentalnie przestać wykorzystywać jejokreśloną ilość. Ta moc może być użyta do bilansowania systemu w taki samsposób jak energia wytwarzana przez zwykłą elektrownię. Z punktu widzeniarównowagi systemu nie ma bowiem znaczenia, czy więcej energii jest produkowaneczy mniej konsumowane.

 

W pilotażowym programie Fortum wirtualna elektrownia opierasię na zdalnym sterowaniu pracą podgrzewaczy wody. Kiedy w systemie brakujemocy, operator przejmuje kontrolę nad podgrzewaczami, co jednak nie wywierawpływu na ogrzewanie i dostępność ciepłej wody w domach. Klienci uczestniczącyw projekcie dostaną aplikacje mobilne pozwalające na monitorowanie bieżącegozużycia prądu – dzięki temu będą mogli bardziej racjonalnie korzystać zenergii.

 

Projekt ma być krokiem w kierunku budowy inteligentnychmiast, gdzie gospodarstwa domowe będą odgrywać istotną rolę na rynku energiielektrycznej. Współpracując ze sobą, mogą one redukować popyt poprzez kontrolępoboru prądu lub generować podaż poprzez równoczesne uwolnienie zmagazynowanejenergii. W obu przypadkach, z perspektywy sieci energetycznej, mamy doczynienia z regulowaniem mocy, co w większej skali może bilansować system.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here