Wikana otrzymała 7,9 mln zł dotacji na budowę biogazowni w Piaskach

Ministerstwo Gospodarki przyznało 7,9 mln zł na budowę biogazowni w gminie Piaski spółce Wikana Bioenergia należącej do Grupy Kapitałowej Wikana S.A. Od lutego 2012 roku biogazownia działa z pełną mocą, wytwarzając 23,9 MWh energii elektrycznej na dobę.

– Jest to nasza pierwsza biogazownia, która została uruchomiona w Siedliszczkach w gminie Piaski już w październiku 2011 roku. Obecnie planujemy na Lubelszczyźnie kolejne proekologiczne inwestycje m.in. budowę pierwszej na Lubelszczyźnie farmy fotowoltaicznej – mówi Tomasz Grodzki, prezes spółki Wikana Bioenergia.

W Siedliszczkach do uzyskania energii używana jest sieczka kukurydziana, skupowana od okolicznych rolników. Wykorzystywana jest też serwatka z pobliskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Piaskach. Biogaz produkowany jest w dwóch zbiornikach fermentacyjnych oraz jednym pofermentacyjnym. Następnie spalany jest w generatorach prądu o mocy 1 MW. W wyniku tych procesów powstaje energia cieplna, która dostarczana jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Piaski oraz energia elektryczna, której odbiorcą jest Polska Grupa Energetyczna. Dodatkowo bogate w azot odpady są doskonałym nawozem wykorzystywanym przez rolników.

Biogazownie będę powstawały, ponieważ w wyniku umów z Unią Europejską Polska zobowiązała się, że do 2020 roku wyprodukuje 15 proc. energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Polski rząd przewiduje do tego czas budowę ponad 2 tys. biogazowni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here