Wielka Brytania: OZE wyprzedzają węgiel


Nowe statystyki brytyjskiego rządu pokazały, że 25% energiielektrycznej wyprodukowanej w 2015 roku w Wielkiej Brytanii pochodziło zeźródeł odnawialnych. Po raz pierwszy energetyka odnawialna wyprzedziła podwzględem ilości wyprodukowanej energii energetykę węglową.  

 

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Wielkiej Brytaniiwzrosła o 29% w porównaniu do roku ubiegłego dzięki nowym mocom zainstalowanymw energetyce wiatrowej i słonecznej. Niemal połowa wyprodukowanej energii z OZEpochodziła z farm wiatrowych. Potencjał lądowej energetyki wiatrowej zwiększyłsię o 22%, a morskiej o 30%.

 

Z kolei udział w 2015 roku węgla spadł do 22%, a energetykijądrowej wynosił 21% – według raportu opublikowanego przez nowo utworzonyDepartament ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (Departament forBusiness, Energy and Industrial Strategy).

 

Udział produkcji z OZE w całkowitym końcowym zużyciu energiiw Wielkiej Brytanii wzrósł do 8,3% w porównaniu do 7,1% w roku 2014.

 

Najnowsze wyniki rządowego sondażu, opublikowane tego samegodnia co raport, dotyczące nastawienia społeczeństwa brytyjskiego do sprawenergii pokazały, że 76% Brytyjczyków popiera rozwój OZE. Ponadto 70% wskazało,że projekty z sektora energetyki odnawialnej przynoszą Wielkiej Brytaniikorzyści ekonomiczne.

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here