Więcej uprawnień do emisji zastopuje wzrost cen energii

Jak informuje PAP, w rozmowie z dziennikarzami wiceminister środowiska Marcin Korolec ujawnił, że Polska otrzymała darmowe uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych w ramach nowego pakietu klimatycznego na lata 2020-2030. Zdaniem polityka, będzie to podstawa mechanizmu, który przyczyni się do ograniczenia wzrostu cen energii w Polsce.

 

Polska może otrzymać równowartość nawet 135 mln uprawnień emisyjnych. Władze muszą jednak podjąć jeszcze decyzję, w jaki sposób dokładnie wykorzystać te środki i zrobić kolejny krok w kierunku modernizacji polskiej energetyki. W opinii wiceministra środowiska najlepiej byłoby rozwijać małe źródła wykorzystujące energetykę odnawialną (także prosumencką) oraz zainwestować w przebudowę sieci. Marcin Korolec pokreślił również, że jego zdaniem Polska skutecznie łączy redukcję emisji ze wzrostem gospodarczym. “Mamy wszelkie dane, by czuć się bezpiecznie” – uspokajał dziennikarzy PAP.

Rok 2014 polski rząd zamknął m.in. przyjęciem “Projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych”. Nowe przepisy wdrażają dyrektywę 2009/29/WE. Po jej wejściu w życie uprawnienia będą dystrybuowane przez państwa członkowskie na aukcjach, powstanie więc krajowa platforma aukcyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here