Widok Energia ma niższe przychody z pelletu z powodu spadku cen OZEx i braku ustawy

Grupa Widok Energia, notowana na NewConnect spółka z sektora OZE, osiąga obecnie niższe przychody z powodu spadku cen pelletu, co z kolei jest spowodowane nadpodażą zielonych certyfikatów i brakiem ustawy o OZE, wynika z raportu spółki za maj.

– Silne wahania cen certyfikatów, wywołane ich nadpodażą na rynku oraz oczekiwaniem na uchwalenie nowych uregulowań prawnych dotyczących sektora OZE, wpłynęły również na przychody osiągane przez spółki z Grupy Widok Energia poprzez spadek cen pelletu na rynku spotowym – poinformowała firma.

Spółka podkreśla, że sytuacja na rynku odnawialnych źródeł energii, w maju 2013 r. miała silny wpływ na cały rynek biomasy w Polsce. Spadek ceny świadectw pochodzenia energii elektrycznej z OZE, tzw. zielonych certyfikatów, z poziomu zbliżonego do opłaty zastępczej (286,74 zł na rok 2012) jeszcze w połowie 2012 roku, z ok. 185 zł/MWh na początku roku 2013 r. do poziomu ok. 99 zł/MWh w połowie lutego 2013 spowodował silną destabilizację rynku odbiorców biomasy w regionie.

Na koniec maja indeks OZEX_A, czyli dotyczący transakcji sesyjnych zielonymi certyfikatami, wyniósł 160,04 zł/MWh.

Widok Energia osiągnęła narastająco od stycznia do kwietnia 2013 roku przychody skonsolidowane w łącznej kwocie 6.474 tys. złotych.

Przychody netto ze sprzedaży wyniosły w tym okresie 4.783 tys. zł, a przychody operacyjne wyniosły 1.690 tys. zł.

Spółka produkuje granulat/pellet z biomasy w zakładzie w Koniecwałdzie i w Worowie.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here