Wiceminister Trojanowska o energii jądrowej w XXI w.

– Energia jądrowa jest dla wielu krajów szansą na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenie wpływu gwałtownych wahań cen paliw kopalnych oraz łagodzenie efektów zmian klimatycznych – powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska podczas Międzynarodowej Konferencji Ministerialnej „Energia jądrowa w XXI wieku”. Spotkanie odbyło się 27-29 czerwca 2013 r. w Sankt Petersburgu.

Wiceminister Trojanowska wskazała na środowiskowe i klimatyczne aspekty w Programie polskiej energetyki jądrowej. Podkreśliła, że polski program energetyki jądrowej jest strategiczną odpowiedzią na konieczność spełnienia celów polityki energetycznej. – Najważniejsze z nich dotyczą zapewnienae długoterminowych dostaw energii, utrzymania jej cen na dopuszczalnym poziomie, redukcji emisji CO2 oraz bezpieczeństwa użytkowników – powiedziała.

– Projekt budowy polskiej elektrowni jądrowej jest największym wyzwaniem w historii polskiego rynku energii elektrycznej i całej gospodarki, szczególnie że wdrażany jest on od podstaw – podkreśliła wiceminister Trojanowska. Dodała, że projekt jest wielowymiarowym i długoterminowym przedsięwzięciem, wspierającym konkurencyjność gospodarki, przy aktywnym udziale przemysłu jądrowego. – Cenną pomoc otrzymujemy od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Podczas międzynarodowych spotkań i misji korzystamy z najlepszych praktyk krajów członkowskich – zaznaczyła.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że dla wielu krajów energia jądrowa jest sprawdzoną, czystą, bezpieczną i ekonomiczną technologią, która będzie odgrywać szczególnie ważną rolę w XXI wieku. Jej zastosowanie pomoże w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju.

 

MG
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here