Wiceminister Dycha o polityce energetyczno-klimatycznej na nieformalnym posiedzeniu ministrów ds. energii UE

W dniach 23-24 kwietnia 2013 r. w Dublinie odbyły się konsultacje Komisji Europejskiej z przedstawicielami rządów UE ds. energii i środowiska dotyczące polityki energetyczno-klimatycznej. W spotkaniu wziął udział wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

Wiceminister Andrzej Dycha podkreślił, że wszelkie zobowiązania UE dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych muszą być podejmowane z uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej poszczególnych krajów. – Proponując rozwiązania zwiększające ochronę klimatu w skali globalnej, należy także chronić przemysł i dbać o rozwój konkurencyjności naszych gospodarek – dodał.

W jego opinii decyzje podejmowane na poziomie unijnym powinny skupiać się na zwiększaniu wykorzystania krajowych surowców. – Ważnym elementem koszyka energetycznego będzie też zwiększający się udział odnawialnych źródeł, które w dużej mierze oparte są na dostępnych lokalnie zasobach – wyjaśnił.

Wiceminister Dycha zaznaczył ponadto, że najtańszym sposobem redukcji emisji jest efektywność energetyczna, która powinna być podstawowym narzędziem europejskiej polityki klimatycznej. – W jej realizacji pomocne mogą być nowoczesne rozwiązania np. inteligentne sieci i opomiarowanie – powiedział.

 

MG
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here