WI EEC rusza z inwestycjami w czystą energię i zielone technologie

Fundusz WI EEC Ventures Sp. z o.o. SKA, wspólne przedsięwzięcie m.in. notowanego na GPW W Investments i Krajowego Funduszu Kapitałowego, zainwestuje nawet do 100 mln zł w firmy działające w obszarze energii, ekologii i czystych technologii. To pierwszy polski fundusz specjalizujący się wyłącznie w sektorze EEC (Energy Environment Cleantech).

Wspólnikami, którzy utworzyli fundusz są WI Investments kierowana przez Piotra Wiśniewskiego, Krajowy Fundusz Kapitałowy, spółka EEC Ventures oraz Michał Rumiński, Rafał Małecki i Konrad Sitnik, którzy będą zarządzać inwestycjami.

– Sektor zielonych technologii ma olbrzymi potencjał wzrostu. Jest wspierany przez Unię Europejską a jego rozwój będzie kluczowy dla modernizacji naszego kraju. Będziemy najlepszym partnerem dla firm działających w segmencie EEC a dzięki naszym kompetencjom i specjalizacji będziemy mogli ocenić potencjał projektów inwestycyjnych nie tylko przez pryzmat bieżących wyników finansowych – powiedział Michał Rumiński, partner zarządzający Funduszu.

Fundusz zainwestuje 60-100 mln zł, a czas jego trwania określono na 10 lat. W pojedynczy projekt fundusz chce inwestować około 1,5 mln euro, obejmując zawsze akcje nowej emisji, które mogą stanowić od 20 do 60 proc. udziałów w zależności od skali i specyfiki inwestycji. Zakładany horyzont inwestycji to 3-5 lat. Pierwsza inwestycja funduszu ma być dokonana jeszcze w tym roku.

– Jedną z gwarancji powodzenia funduszu jest zespół partnerów, którzy będą nim zarządzać. Michał Rumiński, Rafał Małecki i Konrad Sitnik to menedżerowie z ogromnym doświadczeniem na rynku kapitałowym i wieloma udanymi transakcjami na koncie. Dodatkowo jako jedyni na rynku posiadają tak szerokie kompetencje, by działać w tym trudnym obszarze – powiedziała wiceprezes W Investments Małgorzata Walczak.

Michał Rumiński ma na koncie 15 lat doświadczeń w sektorze finansowym, w szczególności w bankowości inwestycyjnej i private equity. W trakcie swojej kariery był m.in.. prezesem Zarządu ABC Daty. Konrad Sitnik działa od 20 lat w sektorze finansowym, był związany m.in. z MCI Management, BGŻ i Grupą Raiffeisen. Rafał Małecki ma ogromne doświadczenie m.in. sektorze ochrony środowiska i czystej energetyki. Każdy z partnerów uczestniczył w kilkudziesięciu zrealizowanych z sukcesem transakcjach i projektach inwestycyjnych.

Bardzo ważne dla projektu jest również wsparcie Krajowego Funduszu Kapitałowego. KFK, który należy do Banku Gospodarstwa Krajowego, działa jako tzw. fundusz funduszy. Jego celem jest dostarczanie środków finansowych funduszom inwestującym w małe i średnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza te o wysokim potencjale rozwoju lub prowadzącym działalność innowacyjną lub badawczo-rozwojową.

Grupa W Investments jest niezależnym holdingiem finansowym, działającym na terenie Polski i Europy Wschodniej. Wartość grupy opiera się na portfelu inwestycyjnym finansowanym kapitałem własnym, zawierającym spółki notowane na GPW oraz akcje i udziały w spółkach niepublicznych. Celem Grupy jest wzrost wartości zarządzanego portfela nie tylko poprzez wsparcie rozwoju spółek obecnie się w nim znajdujących, ale także poprzez akwizycje.

 

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here