WFOŚiGW w Olsztynie: Nabór wniosków w programie Prosument jeszcze w tym roku

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie zdecydował się na uczestnictwo w programie Prosument. WFOŚiGW jeszcze w tym roku planuje ogłosić nabór wniosków na dofinansowanie mikroinstalacji.

 

– Nasze uczestnictwo w programie umożliwi jego przetestowanie „na żywo” oraz sprawdzenie jego wad i zalet. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli nam lepiej przygotować się do absorpcji środków unijnych oraz nowych wyzwań, jakie pojawią się na poziomie regionalnym po wdrożeniu przez Polskę nowej perspektywy finansowej UE” – powiedział Adam Krzysków, prezes zarządu WFOŚiGW w Olsztynie – Zatem pozyskane z NFOŚiGW 5 mln zł to z jednej strony znacząca pomoc dla mieszkańców Warmii i Mazur, a z drugiej próba ogniowa przed zdobyciem nowych środków unijnych.

Jak podkreśla Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy współpracy prywatnych inwestorów z funduszami wojewódzkimi, beneficjenci mają możliwość indywidualnego wyboru rodzaju i modelu instalacji oraz firmy montażowej, podczas gdy zaangażowane w program samorządy są zobowiązane do wyboru wykonawcy, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Korzystając z oferty Prosumenta poprzez fundusze wojewódzkie należy mieć na uwadze, że to one określają warunki udzielania dofinansowania, z uwzględnieniem zasad programu.

Bez względu na sposób wdrażania programu, dofinansowaniem objęty jest ten sam rodzaj przedsięwzięć – Prosument umożliwia osobom fizycznym, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym zakup i montaż mikroinstalacji wykorzystujących OZE do produkcji ciepła i prądu z możliwością sprzedaży nadwyżek do sieci. Beneficjenci mogą wybierać spośród 6 rodzajów mikroinstalacji, w tym: kotłów na biomasę, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych, a także układów mikrokogeneracyjnych. Program umożliwia także uzyskanie wsparcia finansowego dla wymiany istniejących już instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku. Zarząd NFOŚiGW, ogłaszając nową ofertę programową na lata 2015-2020, zapowiedział wzrost środków przeznaczonych na ten program do 800 mln zł, z alokacją do 2020 roku. Projekt ten powstał, aby promować nowe technologie OZE, rozwijać społeczną świadomość ekologiczno-ekonomiczną oraz propagować postawy prosumenckie.

Redakcja reo.pl

źródło: NFOŚiGW
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here