Węgry: Elektrownia geotermalna dostarcza ciepło do 32 tys. gospodarstw domowych

Energia odnawialna wzmocni sieć ciepłowniczą węgierskiego miasta Miszkolc, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu do poprzedniego systemu ogrzewania gazem. Dzięki projektowi geotermalnemu produkowanych jest 660 000 – 1 000 000 GJ energii rocznie, a ciepło dostarczane jest do blisko 32 000 gospodarstw domowych i tysiąca budynków użyteczności publicznej.

Geotermalny potencjał w okolicach miasta Miszkolc, dzięki któremu możliwe są kąpiele termalne przy wykorzystaniu wody ze źródeł termalnych o temperaturze między 27 a 31 stopni Celsjusza, jest znany od dawna. W ostatnich latach węgierska firma PannErgy działająca w sektorze energii geotermalnej, do spółki z firmą Mannvit projektującą maszyny i urządzenia dla energetyki geotermalnej, dokonała – kierując się pozytywnymi wynikami obszernych badań geofizycznych i geologicznych – odwiertów na głębokości kilku tysięcy metrów, aby móc eksploatować złoża geotermalne na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej.

We wrześniu 2010 roku rezultaty osiągnięte z pierwszego odwiertu przekroczyły oczekiwania, gdy okazało się, że jest to jeden z najlepszych tego typu odwiertów niskotemperaturowych w kontynentalnej Europie, ze źródłami wody o temperaturze 100 stopni Celsjusza na szacowanym poziomie przepływu od 70 do 90 litrów na sekundę. Do dnia dzisiejszego w okolicach Miszkolca powstało pięć odwiertów. Jest to więc największa geotermalna inwestycja w regionie.

Aby rozwinąć miejski system ciepłowniczy, ABB dostarczyła szeroki zakres produktów i rozwiązań, włączając w to silniki i napędy od 4 kW do 355 kW, które pompują gorącą wodę nie tylko w przepompowniach, ale również w pompach wspomagających przepływ gorącej wody w całej sieci ciepłowniczej. Transformatory suche i rozdzielnice średniego napięcia zostały zainstalowane w stacjach pomp oraz stacjach odbiorczych elektrowni geotermalnej. Obudowy rozdzielnic głównych niskiego napięcia i podrozdzielnic również zostały zainstalowane w elektrowni, razem z systemami sterowania procesem, w skład których wchodzą rozproszony system sterowania (DCS), przepływomierze elektromagnetyczne, jak również czujniki ciśnienia i temperatury. Fakt, że obecnie istnieje nowe źródło dla czystej energii cieplnej w Miszkolcu to dobra wiadomość dla mieszkańców miasta, w którym rekordowa temperatura zimą sięgnęła -35 stopni Celsjusza.

ABB ma nadzieję na bliską współpracę z PannErgy w przyszłości, aby wspomóc firmę w osiągnięciu celu, jakim jest generowanie dużej ilości energii cieplnej i elektrycznej poprzez eksploatacje innych źródeł geotermalnych na terenie Węgier. PannErgy chce, aby jej instalacje osiągnęły wydajność na poziomie minimum 60-70 MW, dostarczając tym samym około 0,8 proc. elektryczności na Węgrzech oraz zaopatrując co najmniej 70 000 gospodarstw domowych w ciepło (3,5 mln GJ) za pomocą energii geotermalnej przy wykorzystaniu istniejących sieci ciepłowniczych w węgierskich miastach.

Wykorzystywanie wody termalnej jako odnawialnego źródła energii jest nie tylko opłacalne ekonomicznie, ale również pozwoli miastu Miszkolc zmniejszyć emisję CO2 o 33 000 ton rocznie. Węgry chcą, aby 14,65 proc. krajowej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, co oznacza, że do 2020 roku łączna wartość energii uzyskanej ze źródeł geotermalnych ma sięgnąć 12 mln GJ. Obecnie projekt geotermalny w Miszkolcu stanowi 10 proc. tej wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here