Węgierski E-Star chce zainwestować w Polsce nawet 90 mln euro


Debiutująca 22 marca na warszawskiej giełdzie węgierska spółka E-Star planuje wydać w Polsce w ciągu najbliższych czterech lat nawet 90 mln euro

Przyjęta przez E-Star strategia na lata 2011-2015 zakłada inwestycje na poziomie 215 mln euro. Lwia część tej sumy może trafić do Polski – spółka planuje bowiem wejść na nasz rynek ciepłowniczy. Działająca do tej pory w Ruminii i na Węgrzech firma szacuje, że EBITDA w roku 2015 może wynieść nawet 20 mln euro, a przeciętny projekt w Polsce da 25 mln euro przychodu, przy założeniu, że jego roczna sprzedaż wyniesie 1,2 PJ i 50 GWh.

Spółka zainteresowana jest przede wszystkim budową bloków w kogeneracji, ale liczy również na rozwój w segmencie energii odnawialnej – głównie biomasy, biogazu oraz geotermii. E-Star szacuje, że w naszym kraju jest około dwustu spółek ciepłowniczych z dużym potencjałem. Oprócz Polski uwaga Węgrów skierowana jest również na inne kraje środkowoeuropejskie.

E-Star (znany dawniej jako RFV) osiągnął w zeszłym roku 5,9 mln euro zysku netto i 7,8 mln euro EBITDA przy przychodach na poziomie 28,5 mln euro i planuje zwiększenie EBITDA do 53 mln euro w 2015 roku. Liczy również, że produkcja ciepła za cztery lata wyniesie 12 PJ, a energii elektrycznej 530 GWh.

Węgierska spółka jest notowana na giełdzie w Budapeszcie. 22 marca następ jej debiut na warszawskim parkiecie na zasadzie dual-listingu. Do obrotu trafi 2,4 mln akcji spółki.

Redakcja reo.pl

źródło: wnp.pl

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here