Węgiel pomoże w rozwoju energetyki odnawialnej

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers (Göteborg, Szwecja) odkryli, że tworzywo sztuczne stosowane w izolacji przewodów wysokiego napięcia może wytrzymać nawet 26 proc. wyższe napięcie, jeśli zostanie dodatkowo wzmocnione kulkami węglowymi nanometrowych rozmiarów.

Kulki węglowe C60 składają się z 60 atomów węgla, które rozmieszczone są tak, że całość przypomina pustą w środku piłkę nożną. Są to tzw. fulereny – nowa odmiana alotropowa węgla. Ich stosowanie zastrzeżone jest kilkuset patentami, a naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii, którzy ostatecznie potwiedzili ich istnienie przeprowadzając serię eksperymentów, otrzymali Nobla w dziedzinie chemii w 1996 r. Modyfikacja chemiczna fulerenów umożliwia łączenie ich ze sobą, co pozwala na tworzenie układów o rozwiniętej powierzchni.

Wykorzystanie fulerenów w tworzywach izolacyjnych może pomóc w budowie bardziej wydajnych systemów elektroenergetycznych oraz ograniczeniu strat energii podczas jej przesyłu, a co za tym idzie, przyczynić się do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązanie byłoby cenne zwłaszcza dla transportu energii z morskich elektrowni wiatrowych lub odległych farm solarnych. O odkryciu poinformowano w piśmie “Advanced Materials”.

Szwedzcy naukowcy planują już przetestowanie swojej metody w kompletnych przewodach wysokiego napięcia dla prądu zmiennego i prądu stałego. Chcą bowiem jak najszybciej ocenić możliwości zastosowania swojego odkrycia w przemyśle na szeroką skalę.

Redakcja reo.pl

źródło: renewableenergyworld.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here