We wtorek spotkanie producentów biomasy z MG, MSP i bankami


We wtorek ma dojść do spotkania przedstawicieli producentów biomasy z urzędnikami Ministerstwa Gospodarki z udziałem wiceministra Jerzego Witolda Pietrewicza – potwierdziła Iwona Dżygała z MG. Tematem rozmowy ma być pogarszająca się sytuacja producentów tego paliwa po załamaniu rynku zielonych certyfikatów.

W spotkaniu oprócz producentów biomasy i przedstawicieli MG mają wziąć udział przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, które kontroluje największe grupy energetyczne i banki kredytujące budowę instalacji do produkcji biomasy.

Producenci biomasy domagają się natychmiastowych działań pozwalających na uniknięcie bankructwa firm, które zainwestowały znaczne środki w produkcję biomasy, zaciągnęły także kredyty i pobrały dotacje – teraz zagrożone. Zagrożonych jest także nawet 60 tys. miejsc pracy związanych bezpośrednio i pośrednio z tym segmentem.

W ubiegłym tygodniu producenci biomasy protestowali w Warszawie przed resortem gospodarki w związku z wypowiedzeniem wielu umów na odbiór biomasy przez firmy energetyczne, które zaprzestały lub ograniczyły zużycie tego paliwa. To z kolei jest pochodną spadku opłacalności produkcji energii z wykorzystaniem biomasy, w związku ze spadkiem cen zielonych certyfikatów z ponad 250 zł do 100-135 zł ostatnio.

Według Piotra Kowalewskiego, przedstawiciela producentów biomasy, szacuje się, że opłacalność produckji energii z wykorzystaniem biomasy “powróci” przy cenie certyfikatu na poziomie 180 zł.

Tymczasem ceny zielonych certyfikatów (OZEx) pozostawały w ubiegły czwartek stabilne na sesji na TGE w notowaniach ciągłych. W ciągu dnia kosztowały od 134,00 do 134,45 zł, a fixing wyniósł 134,45 zł wobec wtorkowego – 135,00. Z kolei cena OZEx ważona wolumenem wyniosła w czwartek 134,28 zł wobec 134,60 zł.

W czwartek w transakcjach pozasesyjnych cena minimalna wzrosła do 132,37 zł z 119,08 zł. W tym segmencie rynku cena maksymalna wzrosła natomiast do 298,54 zł z 288,00 zł.

 

Marcin Zaremba

Producenci biomasy domagają się natychmiastowych działań pozwalających na uniknięcie bankructwa firm, które zainwestowały znaczne środki w produkcję biomasy, fot. Alternative Heat/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here