We Wrocławiu mieszkańcy dzięki dofinansowanie wymienią piece na bardziej ekologiczne


Dzięki dofinansowanie z programu „Kawka” wrocławianie będą mogli wymienić piece, które zanieczyszczają miejskie powietrze, na instalacje gazowe, elektryczne, solary albo podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dopłaty dla mieszkańców są możliwe dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Ze stolicy Dolnego Śląska zniknie około tysiąca pieców opalanych węglem. Dzięki temu zmniejszy się ilość dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów w powietrzu. Smog zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania. Sytuację ma poprawić program „Kawka” finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie.

Wnioski należy składać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia do 30 września 2014 r. Wysokość środków przeznaczonych w budżecie Miasta Wrocławia w roku 2014 na realizację projektu wynosi 4 mln zł. Do 2018 r. na inwestycje, które poprawią atmosferę w mieście zostanie przeznaczonych jeszcze kolejne 16 mln zł.

Beneficjentami dotacji mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym, położonych w granicach administracyjnych Wrocławia. Chętni mogą pozyskać dopłaty w wysokości do 70 proc. poniesionych kosztów. Jednak nie więcej niż 12 tys. zł na jeden lokal mieszkalny lub nieruchomość w przypadku zmiany ogrzewania z węglowego na gazowe, elektryczne, odnawialne źródło energii lub podłączenie do miejskiej sieci. Za każdy metr kw. powierzchni w przypadku montażu kolektora słonecznego oferowane jest 1 tys. zł. Przy wymianie palenisk węglowych dopłata w wysokości 12 tys. zł jest przeznaczona na każdy lokal, w budynkach w które będą ocieplane lub wymieniana stolarka okienna (te ostatnie prace tylko w domach wielorodzinnych).

Redakcja reo.pl
 

Wrocław, fot. Olgierd Rudak/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here