Wciąż są pieniądze na dofinansowanie OZE


Wciąż jest szansa na uzyskanie unijnego wsparcia na sfinansowanie inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz produkcją energii odnawialnej. Chodzi głównie o programy realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Forma pomocy oraz jej wysokość zależy m.in. od tego, kto składa wniosek oraz jaki jest cel finansowania.

Działania, których celem jest dofinansowanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz projektów termomodernizacyjnych, cieszą się dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że skończyły się już środki znajdujące się w puli programu Infrastruktura i Środowisko. Zainteresowanym pozostały dziś regionalne programy operacyjne, realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskanie pomocy finansowej obwarowane jest jednak kilkoma warunkami.

– To zależy od tego, kto byłby beneficjentem, na terenie jakiego województwa prowadzona byłaby inwestycja i jaki byłby ogólnie rzecz biorąc typ projektu – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jurgita Kraużlis, konsultantka Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.

W niektórych województwach nawet i te środki zdążyły się już wyczerpać, co oznacza, że w roku 2013 nie będą tam organizowane żadne konkursy. Tam, gdzie pieniądze są, konkursy zostały już ogłoszone lub wkrótce zostaną rozpisane. O dofinansowanie będą mogły się starać zarówno samorządy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jak i organizacje pozarządowe, a nawet osoby fizyczne. Od formy prawnej i organizacyjnej wnioskodawcy zależy wielkość ewentualnej pomocy.
– Jeśli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, to jest możliwość dofinansowania maksymalnie w zależności od typu projektu do 85 proc. wartości całej inwestycji – mówi Kraużlis.

Wysokość wsparcia w przypadku przedsiębiorstw uzależniona jest m.in. od ich wielkości. Na inne pieniądze może liczyć duża fabryka, na jeszcze inne drobny przedsiębiorca. Generalna zasada mówi, że inwestycje związane z dostosowaniem firmy do wymogów ustawy o ochronie środowiska czy też z montażem urządzeń i instalacji odnawialnych źródeł energii mogą być dofinansowywane maksymalnie do 70 proc. wartości projektu. Różna też może być forma pomocy.

– To mogą być zarówno dotacje, jak i fundusze pożyczkowe, a także pożyczki preferencyjne na korzystniejszych warunkach niż w przypadku banków komercyjnych – wylicza konsultantka Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. – Oprócz tego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwia także dopłaty do kredytów.

Informacje na temat możliwości uzyskania wsparcia na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, jak i na projekty modernizacyjne, można znaleźć na stronie internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Swoją pomoc oferują także konsultanci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich we wszystkich większych miastach w całej Polsce.

 

Newseria

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here