Watykan zaniepokojony decyzją USA dot. polityki klimatycznej


Watykan zaapelował do Donalda Trumpa o przemyślenie swojegostanowiska dotyczącego polityki klimatycznej USA. Według Stolicy ApostolskiejStany Zjednoczone ryzykują oddaniem pozycji lidera w walce o ochronę środowiskana rzecz Chin.

Donald Trump podpisał we wtorek pakiet aktów prawnych znoszącychograniczenia dla energetyki konwencjonalnej i wycofujących tzw. Clean PowerPlan, sztandarowy projekt Baracka Obamy mający ułatwić Stanom Zjednoczonymtransformację energetyczną. Rozporządzenia znoszą nie tylko ograniczeniadotyczące emisji gazów cieplarnianych w elektrowniach, ale także moratorium nadzierżawienie gruntów federalnych dla nowych kopalń węgla.

Decyzja nowego prezydenta USA nie spotkała się z przychylnościąWatykanu.

– To dla nas wyzwanie – powiedział kardynał Peter Turksonpodczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie. – Na szczęście w StanachZjednoczonych są głosy sprzeciwu i są ludzie, którzy mają opinię inną niżTrump.(…) My, jako Kościół, mamy nadzieję, że Trump zmieni swoje stanowisko –dodał.

Kardynał Turkson podkreślił, że choć Stany Zjednoczone podprzywództwem Donalda Trumpa zmierzają w kierunku przeciwnym niż reszta świata,to jest widoczna inna, wielka potęga, która wysyła zupełnie inne sygnały i możezastąpić USA w roli lidera w walce o ochronę środowiska – to Chiny.

– To tak jakby decyzja USA powodowała wielką próżnię, którąwypełniają Chiny – powiedział współpracownik papieża.

Głos Watykanu dotyczący kwestii związanych z ochroną środowiskai globalnym ociepleniem stał się w ostatnim czasie wyjątkowo mocny za sprawąencykliki Laudato si’, poświęconej zagadnieniom związanym z ekologią izrównoważonym rozwojem.

Czytaj także: Laudato si: panowanie nad ziemią oznacza odpowiedzialność za nią

Według papieża nieodpowiedzialne wykorzystywanie i rabunkowaeksploatacja dóbr zamienia Ziemię w wysypisko śmieci: „(…)technologia oparta naspalaniu silnie zanieczyszczających paliw kopalnych, zwłaszcza węgla, ale takżeropy naftowej, a w mniejszym stopniu gazu, powinna być stopniowozastąpiona” – można przeczytać w encyklice.

REO.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here